Nowy obiekt badań jądrowych
Reaktor badawczy MYRRHA wykazałby wykonalność koncepcji ADS i szybkiego reaktora chłodzonego ołowiem. Zastosowania obejmują transmutację długotrwałych radionuklidów w paliwie do badania materiałów promieniotwórczych. MYRRHA będzie również jedyną naświetlarką neutronową w Unii Europejskiej, wzmacniającą europejski obszar badawczy.
Projekt finansowany przez UE MARISA (MYRRHA research infrastructure support action) utworzono w celu dalszego opracowania obiektu badawczego MYRRHA i zaplanowania jego budowy. Obejmowało to nadzorowanie planowania strategicznego i konsorcjum, aspektów prawnych i finansowych, zarządzania i administracji technicznej niezbędnej dla obiektu.
Projekt MARISA jest koordynowany przez Belgijskie Centrum Badań Jądrowych SCK-CEN i konsorcjum 15 europejskich organizacji, w tym uniwersytety, instytuty badawcze i korporacje przemysłowe.
Członkowie konsorcjum zbadali różne krajowe i międzynarodowe programy badawcze i inicjatywy, w których MYRRHA może odgrywać kluczową rolę. Ponadto opracowano strategiczną mapę, przedstawiającą wkład obiektu jako ośrodka badawczego szybkiego spektrum do zamknięcia jądrowego cyklu paliwowego.
Projekt podkreślił rolę MYRRHA w przedstawieniu możliwości przekształcenia długowiecznych radionuklidów w celu zmniejszenia poziomu radiotoksyczności wypalonego paliwa jądrowego. Pomogłoby to lepiej zarządzać długotrwałymi odpadami promieniotwórczymi. Eksperymenty z napromieniowaniem będą stanowić podstawę do opracowania i testowania materiałów i komponentów dla przyszłych, bezpieczniejszych systemów jądrowych produkujących mniej odpadów nuklearnych, w tym systemów reaktorów syntezy jądrowej. Infrastruktura badawcza MYRRHA przyczyni się również do podstawowych badań fizycznych i badań nad nowymi i innowacyjnymi izotopami promieniotwórczymi stosowanymi w medycynie.
Ponadto, MARISA opracował wytyczne dotyczące zarządzania prawami własności intelektualnej w ramach konsorcjum i stworzył ramy prawne i organizacyjne aspektów MYRRHA. Jego realizacja będzie oznaczać przejście od prefabrykacji do fazy budowy obiektu.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje