Poznań stolicą wysokich ciśnień – po konferencji EHPRG
Przez sześć dni września Poznań był naukową stolicą badań nad wysokimi ciśnieniami. 230 naukowców i przedstawicieli firm wykorzystujących rozwiązania wysokociśnieniowe gościło na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na konferencji Europejskiej Grupy Wysokich Ciśnień (55th European High Pressure Research Group Meeting).
Do Poznania zjechali naukowcy z 26 krajów świata. Chemicy, geolodzy i fizycy uczestniczyli w 28 sesjach wykładowych. „55th European High Pressure Research Group Meeting: High Pressure Science and Technology”, odbyła się w dniach od 3 do 8 września i była jedną z największych konferencji współorganizowanych przez Fundację UAM. Wykłady i sesje prowadzone były w języku angielskim.
Wykład plenarny wygłosił między innymi amerykański geolog chińskiego pochodzenia, Ho-Kwang Mao. Profesor Ho-Kwang znany jest przede wszystkim z publikacji prac dotyczących diamentowych komór do badań przy wysokich ciśnieniach. Pozostałymi prelegentami na wykładach plenarnych byli: profesor Natalia Dubrovinskaia z niemieckiego Uniwersytetu w Bayreuth, profesor Chris Michiels z belgijskiego Uniwersytetu w Leuven i profesor Elena Boldyreva z Rosyjskiej Akademii Nauk z Nowosybirska oraz profesor Przemysław Dera z hawajskiego Uniwersytetu w Manoa.
„Organizacja konferencji dla specjalistów wysokich ciśnień była wyróżnieniem dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Było to wyjątkowe podsumowanie naszego wkładu w rozwój tej ważnej dziedziny nauki. Mamy bowiem w Poznaniu nawet kilka grup naukowców, którzy prowadzą badania w dziedzinie wysokich ciśnień” – podsumował profesor Andrzej Katrusiak, przewodniczący komitetu organizacyjnego 55th EHPPG Meeting, z Wydziału Chemii UAM.
Jednym z gości konferencji był profesor Leonid Dubrovinsky, tegoroczny laureat „Gregori Aminoff Prize in Crystallography 2017 of the Royal Swedish Academy of Sciences”, nagrody, która nazywana jest krystalograficznym Noblem. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał za stworzenie nowej metodologii dla eksperymentalnych wysokociśnieniowych i wysokotemperaturowych badań strukturalnych. Profesor Dubrovinsky wygłosił także wykład otwarty w Auli UAM, na który przyszło kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie poznańskich szkół chemicznych. Wykład otwarty poprzedziły spektakularne doświadczenia przeprowadzone przez doktorantów UAM.
Partnerami i sponsorami konferencji było kilkanaście firm specjalizujących się w produkcji wysokospecjalistycznego sprzętu niezbędnego naukowcom w ich codziennej pracy. Konferencja miała patronat Prezydenta Miasta Poznania oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także rekomendację Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM był współorganizatorem tego wydarzenia.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje