Wykrywanie parkinsona za pomocą prostego testu
Choroba Parkinsona, występująca u 0,15-0,3% populacji jest zwyrodnieniem struktur mózgu o nieznanej etiologii. Jej główne objawy to spowolnienie ruchowe (bradykinezja) oraz drżenie spoczynkowe. Pojawiają się one jednak dopiero w zaawansowanym stadium, gdy w mózgu chorego zaszły już nieodwracalne zmiany polegające na zniszczeniu neuronów. We wczesnej fazie jest ona trudna do zdiagnozowania, dotąd nie udało się bowiem opracować ułatwiających to testów laboratoryjnych.
Badacze z RMIT University w Melbourne, m.in. prof. Dinesh Kumar i dr Poonam Zham przetestowali jednak nader obiecującą (93% trafności) metodę wykrywania choroby w początkowym stadium, kiedy nie występują jeszcze fizyczne symptomy. Tak wczesne rozpoznanie jest niezmiernie istotne, bowiem umożliwia zastosowanie terapii skutecznych jedynie pod warunkiem ich wczesnego wdrożenia.
Eksperymentem przeprowadzonym w kooperacji z kliniką Dandenong Neurology z Melbourne objęto 62 chorych, spośród których połowa nie zdradzała jeszcze widocznych objawów, reszta zaś przejawiała je w różnym stopniu nasilenia. Pacjenci wykonywali zadania związane z pisaniem i szkicowaniem, spośród których najbardziej skutecznym i miarodajnym okazało się być rysowanie na wykropkowanym wzorze spirali Archimedesa (czyli torze punktu poruszającego się ruchem jednostajnym obracającym się jednostajnie promieniu).
Badania diagnostyczne bazujące na wynikach powyższego testu przeprowadza się za pomocą tabletu wyposażonego w program umożliwiający pomiar prędkości i siły nacisku pióra na papier w trakcie rysowania spirali.
Wyniki badań australijskich naukowców zaprezentowano na łamach periodyku „Frontiers in Neurology” (Distinguishing Different Stages of Parkinson’s Disease Using Composite Index of Speed and Pen-Pressure of Sketching a Spiral, 6 IX 2017). Testy będą kontynuowane, również na grupach pacjentów dobieranych wedle nowych kryteriów, np. nieprzyjmujących leków lub należących do środowisk zróżnicowanych pod względem demograficznym.
Źródło: RMIT University
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje