Bioczujniki do diagnostyki nowotworów
Celem finansowanego przez UE projektu SMARTCANCERSENS była koordynacja współpracy partnerów z Europy i innych kontynentów na rzecz wprowadzenia nowych metod wykrywania określonych biomarkerów. Koncepcja polegała na opracowaniu czułych urządzeń działających w oparciu o nanostrukturalne czujniki elektroniczne nadające się do użytku w laboratoriach medycznych. Urządzenia te pozwoliłyby wykrywać różne biomarkery, w tym małe molekuły, jony metali, enzymy i białka związane z nowotworami.
W pierwszej fazie projektu naukowcy skupili się na immobilizacji bio- i nanomateriałów na różnych powierzchniach przewodzących. Prowadzone prace obejmowały przyłączanie, nanoszenie i usieciowianie szerokiej gamy innowacyjnych materiałów na przetwornikach, a na kolejnym etapie – optymalizację parametrów analitycznych (czułość, selektywność).
Przemiana chemiczna bądź enzymatyczna struktury czujnika jest proporcjonalna do stężenia docelowej molekuły w próbce biologicznej. Zespół badawczy przetestował i zoptymalizował czułość, swoistość, zakres dynamiczny reakcji, niezawodność i stabilność operacyjną urządzeń. W celu zwiększenia czułości czujnika elektronicznego stworzono nanometryczne membrany umożliwiające rozpoznawanie cząsteczek.
Wykorzystując lek o nazwie tamoksyfen w roli modelu, badacze ocenili możliwość terapeutycznego monitorowania leków przy użyciu interfejsów telefonów komórkowych wspierających technologię czujników chemicznych. Oceniono również możliwość wykrywania komórek rakowych in situ w oparciu o selektywne wiązania zachodzące na powierzchni aptasensorów, które umożliwiają detekcję bez konieczności oznaczania.
Badania przeprowadzone w ramach inicjatywy SMARTCANCERSENS doprowadziły do opracowania urządzeń, które mogą znaleźć bogaty wachlarz zastosowań w branży biomedycznej, włączając w to terapeutyczne monitorowanie leków. Mogą one stanowić uzupełnienie istniejących czaso- i pracochłonnych badań klinicznych, znacznie usprawniając proces analizy próbek. Jednak, co najważniejsze, powinny też umożliwić precyzyjną diagnostykę chorób.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje