Światowej klasy polskie centrum badań
Centrum ENGINE powstało z myślą o byciu krajowym i światowym liderem w dziedzinie badań i innowacji w zakresie inteligencji sieciowej i analizy danych za pomocą modeli. Dzięki centrum informatyka staje się bardziej interdyscyplinarna – obejmuje dziedziny fizyki, robotyki, medycyny i nauk społecznych dzięki silniejszej współpracy naukowców, a także przedstawicieli przemysłu i sektora MŚP.
Aby to osiągnąć, projekt skupił się na rozwoju personelu poprzez szkolenia i wspieranie partnerstw angażujących 20 głównych ośrodków badawczych w Europie. Nawiązano współpracę z przedstawicielami przemysłu poprzez warsztaty dotyczące praw własności intelektualnej, transferu technologii, polityki dotyczącej innowacji, wydarzeń brokerskich i mechanizmów finansowania związanych z komercjalizacją.
W ramach projektu ENGINE nadzorowano rekrutację ponad 12 doświadczonych badaczy, a także przeprowadzono modernizację urządzeń badawczych i otwarto nowe laboratoria. Utworzono lub zmodernizowano sześć nowych laboratoriów, w których prowadzone są badania dotyczące złożonych sieci, masowej analizy danych, przetwarzania rozproszonego, wyszukiwania danych, teleinformatyki, sieci komputerowych, analizy sygnałów biomedycznych oraz interakcji człowiek-komputer.
Oferta naukowa ośrodka została również wzmocniona dzięki kursom międzynarodowym, dniom szkoleniowym, seminariom, warsztatom i konferencjom, dzięki którym naukowcy mogą realizować solidny program kształcenia ustawicznego i stażu zawodowego. Zorganizowano również projekty partnerskie i wymiany, w których uczestniczyło ponad 20 technicznych szkół wyższych i uniwersytetów w całej Europie.
Te działania i inicjatywy otworzyły nowe możliwości realizacji zaawansowanych, innowacyjnych badań dotyczących inteligencji sieciowej i jej komercjalizacji, z silnym wsparciem ze strony przedstawicieli przemysłu. Pełne włączenie centrum do Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB) podniosło renomę uczelni za granicą w odniesieniu do wspólnych interdyscyplinarnych projektów. Centrum przyciągnęło również do Polski więcej studentów i zainteresowanych stron, czego wynikiem była większa liczba absolwentów studiów doktoranckich. Przyszłość innowacji i inteligencji sieciowej w Polsce i w UE wygląda bardziej obiecująco niż kiedykolwiek wcześniej.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje