Składnik mydła pomoże leczyć malarię
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że zawarty m.in. w mydle i paście do zębów triclosan może pomóc walczyć z coraz częściej występującym lekoopornym rodzajem malarii - informuje pismo "Scientific Reports".
W paście do zębów triclosan pełni funkcję środka zapobiegającego namnażaniu bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, gdyż blokuje działanie enzymu ENR (reduktazę białka przenoszącego grupę enolowo-acylową), który bierze udział w produkcji kwasów tłuszczowych.
Od pewnego czasu naukowcy wiedzieli, że triclosan hamuje również rozwój wywołującego malarię pierwotniaka Plasmodium we krwi. Podejrzewali, że działo się tak właśnie dlatego, że triclosan wpływał na enzym ENR. Kolejne badania nie potwierdziły jednak tej hipotezy.
Najnowsze analizy ( https://www.cam.ac.uk/research/news/ai-scientist-finds-that-toothpaste-ingredient-may-help-fight-drug-resistant-malaria) wykazały, że triclosan hamuje rozwój pasożyta poprzez blokowanie zupełnie innego enzymu o nazwie DHFR (reduktaza dihydrofolianowa). Enzym DHFR jest celem znanego leku przeciwmalarycznego o nazwie pirymetamina, jednak wiele pasożytów, zwłaszcza w krajach afrykańskich, wykształciło oporność na ten lek.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje