Odkryto najstarszą oaza tlenu na Ziemi
W Południowej Afryce odkryto najstarsze ślady bakterii produkujących tlen – poinformowali naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
Miliardy lat temu w ziemskiej atmosferze były zaledwie śladowe ilości tlenu. Zaczęło go przybywać dzięki bakteriom, które wytwarzały tlen jako produkt uboczny fotosyntezy. Ślady tych procesów zaobserwować można w skałach sprzed 2,5 mld lat na różnych kontynentach.
W ramach najnowszych badań zespół pod kierunkiem Benjamina Eickmanna i Ronny Schoenberga z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) odkrył najstarsze takie skały. Znajdują się one w Afryce Południowej, w rejonie rzeki Pongola, a datowane zostały na 2,97 mld lat.
Ok. 3 mld lat temu na Ziemi panowały niekorzystne warunki dla życia. Atmosfera zawierała jedynie jedną stutysięczną dzisiejszej ilości tlenu.
Ok. 2,5 mld lat temu atmosfera ziemska w znaczący sposób zaczęła wzbogacać się w tlen dzięki bakteriom. To z kolei okazało się szkodliwe dla starszego typu bakterii, których metabolizm nie był oparty na tlenie.
Jednak i tak mimo natlenienia, atmosfera ziemska zawierała zaledwie 0,2 proc. tlenu w porównaniu z poziomem 21 proc., który jest obecnie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje