Relacja - VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa
„Czym jest to ważne „młode oko”? To właśnie wy, uczestnicy konferencji, studenci, doktoranci i młodzi naukowcy. Ludzie, którzy w niedalekiej przyszłości będą tworzyć i wzmacniać podwaliny całych systemów środowiskowych” – tymi słowami konferencję otworzyła przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego dr hab. inż. Iwona Skoczko, która jest także pomysłodawczynią cyklu konferencji. Następnie przybyłych gości powitał dr hab. inż. Mariusz Dudziak, prof. Pol. Śl. z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, który też podkreślił, że młodzi ludzi wnoszą olbrzymi wkład do osiągnięć współczesnej nauki.
„Życzę Wam owocnych obrad i zawiązania nowych przyjaźni, bo współpraca naukowa, którą łączy przyjaźń przynosi większe efekty” – zwracała się do uczestników konferencji Przewodnicząca Kolegium Dziekanów Wydziałów Inżynierii Środowiska – prof. dr hab. inż. Józefa Wiater.
Ponadto VII Międzynarodową Konferencję Naukową „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem” odwiedzili i zabrali głos goście:
- Prorektor ds. Studenckich – dr hab. Jarosław Perszko, prof. nzw. PB,
- Prodziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ds. studenckich i dydaktyki – dr Jolanta Piekut,
- Prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych – dr inż. Lech Magrel,
- Prezes Wodociągów Białostockich –ÂÂÂ mgr inż. Piotr Sokołowski,
- Przedstawiciele Zarządu Spółki ENEA CIEPŁO,
- Przedstawiciele Zarządu PZITS Oddział w Białymstoku.
Podczas konferencji dr inż. Dorota Krawczyk wraz z inż. Katarzyną Dąbrowską i inż. Bernadettą Wądołowską zaprezentowały projekt VIPSKILLS, który jest realizowany na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska wraz z University of Cordoba w Hiszpanii i Vilnius College of Technologies na Litwie. Projekt opiera się na współpracy kadry dydaktycznej z różnych uczelni i pracy studentów w międzynarodowych zespołach podczas tworzenia wspólnych projektów umożliwi wymianę doświadczeń, unowocześnienie metod nauczania, zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w innych krajach, a przede wszystkim dostosowanie treści zajęć i wykształcenie wśród studentów umiejętności do oczekiwań europejskiego rynku pracy. Dr inż. Dorota Krawczyk opowiadając o projekcie -”Od inżynierów pracujących w sektorze budownictwa i systemów sanitarnych oczekuje się nie tylko projektowania, ale również doradztwa energetycznego, dlatego absolwenci studiów technicznych powinni umieć dzielić się swoją wiedzą z inwestorami, proponować rozwiązania umożliwiające redukcję zużycia energii, projekt VIPSKILLS pozwala na wykształcenie wymienionych umiejętności”.
Jak co roku Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem” została połączona z uroczystą galą rozstrzygającą Konkurs na Najlepsze Prace Dyplomowe Absolwentów Kierunków Inżynieria i Ochrona Środowiska, który organizowany był przez Zarząd Oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w Białymstoku przy współudziale Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego konkursu była dr inż. Elżbieta Grygorczuk-Petersons. Laureatkami tegorocznej edycji zostały:
- w specjalności wodociągi i kanalizacje za pracę magisterską pt. „Ocena efektywności procesu uzdatniania wód podziemnych na przykładzie wybranych SUW” otrzymała Pani mgr inż. Aleksandra Grabek. Promotorem pracy była dr inż. Anna Siemieniuk
- w specjalności ciepłownictwo i wentylacja za pracę magisterską pt. „Analiza wybranych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w budynkach użyteczności publicznej w Polsce i Hiszpanii” otrzymała Pani mgr inż. Paulina Zielinko. Promotorem pracy była dr inż. Dorota Krawczyk.
Młodzi przyszli naukowcy w ramach obrad konferencji dyskutowali o problemach inżynierii środowiska na wielu płaszczyznach zastanawiając się jak można usprawnić systemy kanalizacyjne i wodociągowe, zwiększyć efektywność oczyszczania wody i ścieków oraz unieszkodliwiania osadów, wykorzystać nowe źródła energii i ciepła, jak zaprojektować nowe urządzenia stosowane w inżynierii środowiska, ale także jak zwiększyć świadomość ekologiczną społeczeństwa. Ich dyskusje zostały podzielone na 3 sesje: posterową oraz dwie referatowe. W I sesji referatowej członkami Komisji Naukowej byli: prof. dr hab. inż. Józefa Wiater, dr hab. inż. Mariusz Dudziak, prof. Pol. Śl. oraz dr hab. inż. Izabela Bartkowska. Natomiast w II sesji referatowej Komisja Naukowa składała się z: dr hab. inż. Katarzyny Gładyszewskiej-Fiedoruk, prof. PB, dr hab. Janiny Piekutin, dr hab. inż. Elżbiety Skorbiłowicz oraz dr inż. Edyty Kudlek.
Wśród młodych naukowców wyłoniono trzech laureatów. Za najlepszy poster dotyczący pracy pt. „Wybrane parametry powietrza wewnętrznego obiektów biurowych” nagrodzono Pana mgr inż. Mikołaja Matuszczaka. Za najlepszą prezentację ustną nagrodzono dwie prace. Jednym z nagrodzonych prelegentów był Pan mgr inż. Waldemar Studziński za wygłoszenie referatu pt. „Ocena skuteczności degradacji estru 2-etyloheksylowego kwasu p-dimetyloaminobenzoesowego pod wpływem czynników utleniających”. Drugim zaś był Pan mgr inż. Maciej Cholewiński za przedstawienie prezentacji pt. „Mild pyrolysis of coals and its impact on possible mercury releases from pulverised coal-fired power plants". Ponadto wyróżniono także następujące osoby:
- mgr inż. Pawła Kondziora za przedstawienie posteru pt. „Effect of heavy metals on the content of photosynthetic pigments in the cells of algae Chlorella vulgaris”;
- mgr inż. Agnieszkę Grzelkę za przedstawienie posteru pt. „Metody oceny emisji odorów z obiektów gospodarki hodowlanej”;
- mgr inż. Rafała Rozpondka za ustny referat pt. „Assessing spatial distributions of total heavy metal content in bottom sediments of water reservoir Dzierżno Duże – geostatistics based studies”
- mgr inż. Katarzynę Sytek- Szmeichel za ustny referat pt. „Synergiczne usuwanie biogenów ze ścieków w procesie denitryfikacji defosfatacyjnej – istota procesu oraz doświadczenia własne”;
- mgr inż. Agnieszkę Garlicką za ustny referat pt. „Zmiany aktywności mikroorganizmów tlenowych w osadzie zdezintegrowanym”;
- mgr inż. Monikę Janas za ustny referat pt. „Termohydroliza nadkrytyczna - modelowanie reaktora chemicznego”.
Podczas tegorocznej edycji w wydarzeniu wzięło udział ponad 120 uczestników z wielu uczelni z Polski i z za granicy. Uczestnicy z kraju przyjechali między innymi z wiodących ośrodków takich jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy itd.
Uczestnicy podzielili się własnymi pomysłami, projektami i spostrzeżeniami obejmującymi bezpośrednio lub zahaczającymi pośrednio o tematykę szeroko rozumianej inżynierii i ochrony środowiska.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego chciałabym złożyć podziękowania wszystkim prelegentom, zaproszonym gościom, recenzentom oraz członkom Komitetu Naukowego za nieoceniony wkład w konferencję.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje