Łazik z PCz zwycięzcą University Rover Challenge
PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej zwyciężył tegoroczne prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, rozgrywane w USA. Trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.
University Rover Challenge (URC) to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. W tym roku trwały od 31 maja do 2 czerwca.
Studenckie łaziki miały do wykonania szereg zadań, musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
W tej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna z Politechniki Częstochowskiej, zdobywając nieco ponad 374 punktów; drugie miejsce przypadło Amerykanom - Missouri S&T Mars Rover Design Team (339 punktów), a trzecie zespołowi z Politechniki Świętokrzyskiej (nieco ponad 322 punkty).
Na czwartym miejscu znalazł się zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, a na ósmym - University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego. Nieco gorzej poszło pozostałym dwóm zespołom z Polski - Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zajął 19. miejsce, a KNR Team z Politechniki Warszawskiej - 32. miejsce.
W sumie tym roku do rywalizacji w URC przystąpiło 36 zespołów z 10 krajów, w tym sześć drużyn z Polski.
„To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach” – podkreśla w przesłanej PAP informacji prasowej Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, współorganizator ligi robotycznej Rover Challenge Series, do której należą m.in. prestiżowe europejskie zawody European Rover Challenge (ERC) oraz amerykańskie URC.
Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje