Koniec z kończynami fantomowymi
Zespół finansowanego ze środków UE projektu SENSY opracował rozwiązanie umożliwiające ustanowienie pełnego połączenia sensoryczno-motorycznego między obwodowym a ośrodkowym układem nerwowym. Jak wyjaśnia dr Francesco Petrini, dyrektor generalny koordynującej projekt firmy Sensars Neuroprosthetics: „dzięki temu użytkownik protezy odczuwa ją jako część własnego ciała, co pozwala mu na utrzymanie prawidłowej postawy i naturalny ruch, zmniejszając jednocześnie ryzyko upadku”.
System SENSY w działaniu
W kończynę wszczepiany jest neurostymulator podłączany do elektrod intraneuronalnych wprowadzanych poprzecznie do nerwów obwodowych. Stymulacja nerwów czuciowych jest sterowana bezprzewodowo przez zewnętrzny kontroler, który przekłada odczyt z czujników wbudowanych w podeszwę na parametry stymulacji.
Podeszwę z czujnikami można umieścić w bucie pod dowolną protezą dostępną na rynku. Ta „sztuczna skóra” stanowi dodatek do urządzenia i jest kompatybilna z protezami dostępnymi obecnie na rynku, takimi jak Rheo Knee i C-Leg.
Informacje zwrotne z prób włączonych do produktu
Przedkliniczne badania pierwszej wersji elektrody neuronowej o grubości włosa przeprowadzono na zwierzętach. Następnie przeprowadzono badania kliniczne na siedmiu pacjentach w ośrodkach klinicznych w Rzymie i Belgradzie. Wyniki tych badań potwierdziły korzyści z przywrócenia czuciowych informacji zwrotnych u osób po amputacji kończyny górnej lub dolnej poprzez protezę. Na podstawie tych wyników zespół zaprojektował ulepszoną wersję interfejsu neuronowego, którego wszczepienie jest o wiele mniej skomplikowane”.
Pełne studium wykonalności
Po zakończeniu projektu w grudniu 2017 r. naukowcy przeprowadzili pełne studium wykonalności dotyczące urządzenia do przywracania wrażeń sensorycznych, SENSY, w ramach którego określono pozostałe działania techniczne wymagane przed komercjalizacją i przeprowadzono szczegółową analizę strategii wprowadzania na rynek. „Być może najważniejszym z nich było opracowanie ostatecznych specyfikacji dotyczących minimalnej opłacalności produktu, który ma zostać skomercjalizowany, zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania”, stwierdza dr Petrini.
Zidentyfikowano przyszłych partnerów do prowadzenia badań klinicznych i skontaktowano się z nimi w celu przeprowadzenia końcowych badań klinicznych w dwóch różnych lokalizacjach. Planuje się także, we współpracy z innymi instytucjami, w całej Europie, rozpoczęcie innych badań klinicznych opartych na dowodach w celu oceny możliwości zastosowania produktu SENSY w różnych wskazaniach.
W pełni gotowy do produkcji i sprzedaży
Naukowcy ustalili i zaplanowali działania niezbędne do uzyskania wymaganej akredytacji praktyk produkcyjnych. Zaplanowano oceny w celu uzyskania certyfikatu Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz znaku CE.
Opracowano wykonalny plan wstępnej industrializacji i wyszczególniono operacje biznesowe. Zespół zidentyfikował wszystkich uczestników łańcucha wartości i nakreślił infrastrukturę produkcyjną i dystrybucyjną.
Sześćdziesięciu pacjentów weźmie udział w badaniach klinicznych zaplanowanych w szpitalu Policlinico Gemelli w Rzymie i w Klinice Charité w Berlinie. „Po zakończeniu tego etapu będziemy ubiegać się o znak CE i rozpoczniemy komercjalizację systemu SENSY we Włoszech i Niemczech, gotowi do ekspansji w całej Europie”, podsumowuje dr Petrini.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje