Dieta śródziemnomorska pomocna w osteoporozie
Dieta typu śródziemnomorskiego może zmniejszyć utratę masy kostnej u osób z osteoporozą – informuje „American Journal of Clinical Nutrition”.
Jak wykazali naukowcy z uniwersytetu w Bolonii, przestrzeganie diety bogatej w owoce, warzywa, orzechy, nierafinowane zboża, oliwę z oliwek i ryby może zmniejszyć utratę masy kostnej szyjki kości udowej w ciągu zaledwie 12 miesięcy.
Szyjka to część łącząca trzon kości udowej z zaokrągloną głową, która pasuje do panewki stawu biodrowego. Jest szczególnie wrażliwa na osteoporozę, ponieważ utrata kości w tym miejscu jest często przyczyną złamania, typowego dla starszych osób z osteoporozą.
W badaniu finansowanym przez Unię Europejską wzięło udział 1142 osób z pięciu krajów (Francja, Holandia, Polska, Wielka Brytania i Włochy) w wieku od 65 do 79 lat. Ochotników podzielono losowo na dwie grupy - na diecie śródziemnomorskiej oraz grupę kontrolną na innej diecie. Grupa na diecie śródziemnomorskiej dostawała od prowadzących badanie między innymi oliwę i pełnoziarnisty makaron, podawano im również niewielką dawkę witaminy D, aby zniwelować wpływ różnych dawek światła słonecznego na poziom tej witaminy w poszczególnych krajach. Osoby przestrzegające diety śródziemnomorskiej zwiększyły spożycie owoców, warzyw, orzechów, nierafinowanych zbóż, oliwy z oliwek i ryb, spożywały niewielkie ilości produktów mlecznych i mięsa oraz umiarkowane ilości alkoholu.
Gęstość kości w części lędźwiowej kręgosłupa oraz w szyjce kości udowej zmierzono u 600 osób na początku badania i po 12 miesiącach. U mniej niż 10 proc. z tej grupy zdiagnozowano osteoporozę na początku badania.
Dieta nie miała zauważalnego wpływu na uczestników z prawidłową gęstością kości, wpłynęła natomiast na osoby z osteoporozą. U osób z grupy kontrolnej obserwowano typowe zmniejszenie gęstości kości związane z wiekiem, natomiast osoby stosujące dietę wykazywały wzrost gęstości kości w szyjce kości udowej.
To pierwsze długoterminowe, ogólnoeuropejskie badanie kliniczne dotyczące wpływu diety śródziemnomorskiej na stan kości u osób starszych. Ponieważ budowanie i zanik tkanki kostnej to procesy powolne, trwające rok badanie wciąż było stosunkowo krótkie.
Autorzy chcieliby przeprowadzić podobne lub dłuższe badanie na większej grupie uczestników z osteoporozą, by sprawdzić wpływ diety śródziemnomorskiej także na inne regiony ciała. Jeśli zanik kostny można ograniczyć poprzez dietę, byłby to cenny dodatek do obecnych terapii osteoporozy, mogących mieć istotne skutki uboczne.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje