Ognioodporne nanopojemniki
Opracowanie ognioodpornych nanomateriałów, aby poprawić zarówno właściwości mechaniczne, jak i termiczne polimerów, uważane jest za jedno z bardziej obiecujących wyzwań w dziedzinie ochrony ogniowej. Finansowany przez UE projekt NOFLAME „otworzył drzwi dla nowych metod ochrony ogniowej i zrozumienia procesu degradacji polimerów, poszerzając tym samym możliwości stosowania nanomateriałów”, mówi jego koordynatorka, dr Katharina Landfester. „Niehalogenowe opóźniacze palenia są także przyjazne dla środowiska, a ich konkurencyjność pod względem ochrony środowiska sprawia, że będą przyciągać uwagę rynku”.
Rozwiązanie w dziedzinie dyspersji nanomateriałów
Partnerzy projektu dokonali syntezy innowacyjnych nanopojemniki, aby rozwiązać problem słabej dyspersji i niskiej adhezji międzyfazowej nieorganicznych i hybrydowych nanomateriałów. Dzięki temu byłyby one odpowiednie do zastosowania w charakterze opóźniaczy palenia, w szczególności dzięki powlekaniu organicznych i nieorganicznych związków ogniotrwałych. „Umożliwi to nowe zastosowania w sytuacjach, gdy możliwości wykorzystania powłok organicznych są ograniczone ich niską trwałością termiczną i wysoką łatwopalnością”, wyjaśnia dr Landfester.
„Możliwość powleczenia szerokiej gamy substancji sprawia, że nanopojemniki są bardzo pożądane z punktu widzenia procesu opracowywania wielofunkcyjnych nanomateriałów na potrzeby przyszłych zastosowań”, wskazuje dr Landfester. Jednym z takich przykładów jest powlekanie parafin — materiałów składujących energię cieplną w budynkach.
Naukowcom udało się otrzymać emulsję, która bez dodatku żadnego czynnika lipofobowego była wysoce stabilna przez kilka miesięcy. Zauważyli oni, że w porównaniu do metod ultrasonikacyjnych, przeprowadzenie homogenizacji przy pomocy mikrofuidyzatora pozwoliło uzyskać bardziej jednolity rozkład rozmiaru cząstek i zapewniło większą stabilność emulsji oraz powtarzalność procesu i możliwość przeniesienia go do większej skali.
Nanopojemniki osadzone w matrycach polimerowych wykazywały dobrą dyspersję w żywicach epoksydowych, znaczący wzrost stopnia zwęglenia w temperaturze 600ºC oraz obniżenie stopnia całkowitego uwalniania ciepła. Oznacza to, że nanopojemniki płoną wolniej niż komercyjne surowce referencyjne.
Torując drogę dla ogniotrwałych nanopojemników
Wyniki pokazują, że po osadzeniu w żywicy epoksydowej syntetyczne nanopojemniki poprawiały jej stabilność cieplną i obniżały palność. „Projekt NOFLAME pomoże innym badaczom studiującym właściwości materiałów ogniotrwałych i koloidów zrozumieć mechanizmy warunkujące oporność na ogień i dyspersję struktur polimerowych ”, wyjaśnia dr Landfester.
Prace badawcze poszerzyły także zasób wiedzy na temat przenoszenia do większej skali procesu polimeryzacji mini-emulsji przy użyciu mikrofluidyzatora. Zespół projektu przeprowadza właśnie badania skalowania nowych materiałów na potrzeby zastosowań biologicznych. „Nasze badania wniosą istotny wkład w rozwój branży polimerów, ponieważ firmy z tego sektora czynią aktywne starania, by zmienić konwencjonalne opóźniacze palenia na takie, które będą mniej toksyczne i bardziej zgodne z wytycznymi rozporządzenia REACH”, dodaje na koniec dr Landfester.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje