Rozpoczęto eksperymentalną terapię przeciw eboli
Demokratyczna Republika Konga rozpoczęła stosowanie eksperymentalnej terapii mAb114 przeciw chorobie wywołanej wirusem ebola - poinformowało we wtorek kongijskie ministerstwo zdrowia. Objęci nią zostali pacjenci na wschodzie kraju.
Kuracja została opracowana w Stanach Zjednoczonych; w tym celu wykorzystano przeciwciała uzyskane od osoby, która przeżyła epidemię z 1995 roku w mieście Kikwit, na zachodzie kraju. Podczas testów na małpach terapia dała 100-procentową skuteczność.
Resort zdrowia ujawnił ponadto, że do kraju trafiły również inne eksperymentalne środki; z ich użyciem należy poczekać na zatwierdzenie komisji etycznej.
Na początku sierpnia w Kongu poinformowano o nawrocie epidemii choroby wywoływanej przez wirusa eboli. Zaledwie tydzień wcześniej ogłoszono koniec walki z poprzednią epidemią. Choroba rozprzestrzenia się obecnie w prowincjach Północne Kiwu oraz Ituri.
Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już 10. z kolei od 1976 roku.
Rząd zadecydował, że pomoc medyczna w rejonach objętych epidemią będzie darmowa; dotychczas darmowe było leczenie eboli. Celem takiego kroku jest zahamowanie dalszego rozprzestrzeniania się epidemii. W czasie najnowszego wybuchu na gorączkę krwotoczną wywołaną wirusem ebola zmarło 39 osób. Odnotowano 52 przypadki zachorowania.
Wirus szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt, nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje