Jak sobie radzić z jesienną handrą?
Nasz organizm produkuje więcej melatoniny - hormonu, którego nadmiar sprawia, że jesteśmy apatyczni. Stajemy się rozdrażnieni i przygnębieni, jednak jesteśmy w stanie sobie poradzić z tym stanem. Co jednak zrobić, gdy jesienno-zimowy smutek nie przechodzi i coraz bardziej utrudnia nam codzienne funkcjonowanie?
Jesienna chandra - a depresja sezonowa
Kiedy jesienna chandra nie mija, pojawia się poczucie winy, niepokój, lęk, rezygnacja czy bezsenność, problem może być poważniejszy. Być może dopadła nas depresja sezonowa. W przeciwieństwie do jesiennej chandry ten stan psychiczny wymaga interwencji lekarskiej.
Jak odróżnić jesienną chandrę od depresji? Objawy tej drugiej są zazwyczaj poważniejsze. Dokładne przyczyny depresji sezonowej nie są znane, ale za główny powód przyjmuje się brak słońca i zmianę rytmu funkcjonowania po wakacjach i powrocie do obowiązków po urlopie. Początek zachorowań na depresję sezonową obserwuje się w październiku lub listopadzie. Najczęściej zapadają na nią kobiety.
Najczęstszymi objawami depresji sezonowej są:
- apatia,
- smutek,
- pustka,
- zmiana apetytu,
- lęk przed przyszłością,
- utrata zainteresowania codziennymi sprawami,
- brak energii,
- przewlekłe zmęczenie,
- brak motywacji do działania,
- mniejsze libido,
- w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.
W przeciwieństwie do chandry jesiennej, która na ogół nie wymaga konsultacji z lekarzem, leczenie depresji sezonowej polega na fototerapii (przeciwdziałaniu depresji za pomocą białego światła), psychoterapii i przyjmowania antydepresantów.
Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem? Pamiętaj, że nie jesteś sam! Wiele osób ma podobny problem. Zadbaj więc o siebie i postaraj się uczynić jesienne i zimowe wieczory przyjemniejszymi.
Dieta
Pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Nie rezygnuj z warzyw i owoców oraz złożonych węglowodanów. Postaw na ciepłe zupy, które cię rozgrzeją i dodadzą energii.
Towarzystwo
Nic tak nie łagodzi jesiennej chandry, jak miłe towarzystwo. Spotkaj się z przyjaciółmi, idź do kina lub na imprezę. Zapomnisz o przygnębieniu!
Spacer
Promieni słonecznych jest coraz mniej, to nie znaczy jednak, że powinniśmy zamknąć się w czterech ścianach. Wręcz przeciwnie! Warto jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu i korzystać z dziennego światła!
Relaks
Wieczorem postaraj się poświęcić godzinę tylko dla siebie. Przygotuj aromatyczną kąpiel, napij się wina, przeczytaj książkę, zapal świecę zapachową albo kadzidełka.
Aktywność
Mimo że jesienna słota nie sprzyja aktywności fizycznej, nie powinniśmy z niej rezygnować. Nawet krótka przejażdżka rowerem, bieganie po parku lub wizyta na siłowni poprawi nastrój. Pamiętaj, że podczas ćwiczeń nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia!
Hobby
Nadeszła jesień i dopadła cię chandra? Znajdź w sobie pasję! Może warto przypomnieć sobie, co sprawiało ci radość albo poszukać nowego zajęcia. Może joga, warsztaty robienia sushi albo kurs fotograficzny? Możliwości jest wiele!
Planowanie kolejnego urlopu
A gdyby tak rzucić wszystko i polecieć na Bali? Nie zachęcamy do radykalnych kroków, ale czasem planowanie kolejnego wyjazdu w słoneczne miejsce, kiedy na dworze wieje i pada, to dobry pomysł na odgonienie czarnych myśli.
Wizyta u specjalisty
Jeśli stale odczuwasz przygnębienie, nie możesz spać i non stop nawiedzają cię czarne myśli, być może to znak, że cierpisz na depresję. Jeśli nie potrafisz sobie pomóc, umów się na wizytę z psychologiem lub internistą.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje