Źródło: pap.pl
Siedzenie nie jest "nowym paleniem" - wbrew powszechnemu mitowi
Wbrew temu, co od kilku lat słyszy się w mediach, siedzący tryb życia nie zagraża zdrowiu w takim stopniu, jak palenie papierosów. Mit ten obalają naukowcy z Kanady, USA i Australii. - W ostatnich latach niezliczone artykuły prasowe serwowały nam informacje o tym, jakoby długotrwałe siedzenie było paleniem naszych czasów - mówią autorzy artykułu. Ich zdaniem media sugerują w ten sposób, że siedzący tryb życia jest tak samo szkodliwy dla zdrowia, jak palenie tytoniu. I tak samo, jak kilkadziesiąt lat temu papierosy, jest to zagrożenie niedoceniane przez społeczeństwo.
Tymczasem prawda wygląda zupełnie inaczej - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców (z USA, Australii i Kanada). Przeprowadził on obszerną metaanalizę, która wykazała, że porównywanie zagrożeń zdrowotnych związanych z siedzeniem przez długi czas oraz paleniem papierosów jest nadużyciem i fałszywą tezą.
- Długotrwałe siedzenie utożsamianie jest przez media, niby w oparciu o dowody naukowe, z paleniem papierosów. Mało tego, niektóre źródła sugerują nawet, że palenie jest bezpieczniejsze niż siedzenie. Nasze badanie wykazało, że są to zjawiska zupełnie nieporównywalne - mówi dr Terry Boyle, epidemiolog z University of South Australia, jeden z dziewięciu autorów omawianej pracy. - Popularność tych medialnych historii rozpoczęła się w 2012 roku i do 2016 roku wzrosła 12-krotnie. Niestety nawet niektóre instytucje akademickie pomagają rozpowszechniać ten mit - uważa Boyle.
Tymczasem, jak obliczyli na podstawie wielu badań Boyle i jego współpracownicy, nadmierne siedzenie (czyli co najmniej 8 godzin dziennie) zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i niektórych chorób przewlekłych o 10-20 proc. - To zdecydowanie mniej w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie ze sobą palenie papierosów. Tu bowiem ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wzrasta do ok. 180 proc. - podkreślają naukowcy.
- Nie mylmy faktów - palenie tytoniu jest jedną z największych katastrof w zakresie zdrowia publicznego, z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym stuleciu. Nadmiernego siedzenia, choć jest szkodliwe, nie można w żaden sposób do niego porównać - mówi dr Boyle.
I tłumaczy: - Ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów związanych z paleniem jest znacznie wyższe, niż w przypadku siedzenia. Ludzie, którzy dużo siedzą, są o ok. 10-20 proc. bardziej zagrożeni niektórymi nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, podczas gdy u palaczy ryzyko śmierci z powodu raka i chorób sercowo-naczyniowych jest ponad dwa razy większe, a ryzyko zachorowania na raka płuc nawet kilkaset razy.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje