Źródło: pap.pl
Dwutlenek węgla zagraża plażom
Wskutek zakwaszenia mórz może dojść do rozpuszczania osadów pod wieloma plażami i wydmami. Obok wzrostu poziomu wody w oceanach, zjawisko może przyspieszać utratę wybrzeża i podnosić zagrożenie powodziami.
Z powodu wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, plaże mogą zacząć zmieniać swój wygląd – ostrzegają eksperci z włoskiej Krajowej Rady Badań Naukowych na łamach pisma „Climatic Change”.
Badacze przeanalizowali łańcuch reakcji zachodzący w środowisku morskim pod wpływem zwiększającej się ilości dwutlenku węgla.
Według przedstawionych szacunków od teraz do 2100 roku akumulacja osadów leżących u podstaw systemu wydm i plaż nad Morzem Śródziemnym może zmaleć o ponad 30 proc. W związku z tym pojawi się erozja plaż i zwiększy zagrożenie powodziami. „Z dala od ujść rzek, system wydm i plaż może być w całości lub w części tworzony przez węglanowe osady produkowane w morskim ekosystemie, na przykład w podwodnych łąkach Posidonia oceanica (jedna z tzw. morskich traw - przyp. PAP). Osady te mogą rozpuścić się pod wpływem rosnącej kwasowości mórz; według nowych badań, do końca wieku morskie pH może spaść o 0,4. Powód zakwaszania oceanów, jak powszechnie wiadomo, to rosnący poziom dwutlenku węgla w atmosferze” - alarmuje koordynator badania dr Simone Simeone. Zaburzeniu ulega już jednak działanie samego źródła osadów.
„Odkryliśmy, że na znaczną część osadów tworzących system wydm i plaż składają się pozostałości organizmów, które są wrażliwe na skutki zakwaszenia. Spadek pH może znacząco zredukować występowanie tych organizmów w morskim ekosystemie i w rezultacie zmniejszyć ilość osadów” - dodaje specjalista.
Badacze podkreślają, że uszkodzeniu może ulec sama podstawa systemu wydmowo-plażowego. W skutek tego, niektóre plaże, które obecnie wzrastają lub są stabilne, mogą zacząć ulegać erozji.
Co więcej, w połączeniu z rosnącym poziomem morza, erozja ta będzie nasilała cofanie się brzegu w głąb lądu i zwiększała ryzyko powodzi.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje