Ogrzewanie powierzchni oceanów nasila fale
W wyniku zmian klimatycznych globalnie rośnie energia oceanicznych fal, które stają się silniejsze – pokazuje nowe badanie. Wraz z podnoszeniem się poziomu mórz, mogą one stwarzać zagrożenie dla przybrzeżnych miejscowości – ostrzegają autorzy.
Na łamach pisma „Nature Communications” naukowcy donoszą o kolejnym, obok wzrostu poziomu mórz niebezpieczeństwie dla przybrzeżnych miejscowości – globalnym wzroście energii fal.
Już wcześniejsze badania wykazały związane z klimatycznymi zmianami zwiększenie prędkości wiatrów i energii fal w niektórych miejscach świata. Jednak globalne zmiany w tym zakresie nie były znane. Uwidoczniło je nowe badanie skoncentrowane na energii oceanicznych fal, która pochodzi z wiejącego nad oceanem wiatru.
Okazuje się, że ocieplanie się powierzchniowych wód wpływa na globalny system wiatrów w taki sposób, że fale stają się silniejsze.
„Po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy oznaki globalnego wpływu zmian klimatycznych na zachowanie fal. W istocie siła fal globalnie wzrastała o 0,4 proc. rocznie od 1948 r. i wzrost ten ma związek z podnoszącą się globalną oraz lokalną temperaturą powierzchni oceanów” - alarmuje kierujący badaniem dr Borja G. Reguero z University of California, Santa Cruz.
Zrozumienie tego, jak energia oceanicznych fal reaguje na ocieplanie się oceanów, ma podstawowe znaczenie dla żyjących na wybrzeżach społeczności, w tym dla przewidywania wpływu ocieplenia na miejscową infrastrukturę, przybrzeżne miasta czy państwa wyspiarskie. To bowiem od oceanicznych fal zależy, gdzie można budować takie elementy infrastruktury jak lotniska czy porty i jak należy je chronić.
Falowanie to tak naprawdę jeden z najważniejszych czynników zmieniających wybrzeża i odpowiedzialnych za ich zalewanie. Tymczasem ze wzrostem energii fal, ich wpływ będzie coraz większy.
„Nasze wyniki wskazują, że analiza ryzyka pomijająca zmiany w sile fal i uwzględniająca jedynie poziom mórz może nie doceniać konsekwencji zmian klimatu i skutkować niewystarczającymi działaniami dostosowawczymi” - przestrzega jeden z autorów pracy prof. Fernando J. Méndez z Universidad de Cantabria.
Choć badanie ukazało długoterminowy wzrost energii fal, jego skutki najsilniej ujawniają się w trakcie najgwałtowniejszych sezonów sztormowych, jak stało się np. w latach 2013-2014 na Północnym Atlantyku i przy zachodnich wybrzeżach Europy, czy w sezonie huraganów na Karaibach w 2017 r.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje