Psia osobowość zmienia się w czasie
Cechy wrodzone oraz okoliczności życiowe kształtują osobowość czworonoga. Na jego charakter, który podlega zmianom wraz z upływem czasu, mają również wpływ oddziaływania człowieka – czytamy w „Journal of Research in Personality”.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan (USA) odkryli szereg aspektów związanych z psią osobowością. Wykazali między innymi, że usposobienie czworonoga – podobnie jak człowieka – zmienia się w czasie w zależności od tego, co dzieje się w jego życiu.
W dodatku charakter zwierzęcia jest ściśle skorelowany z charakterem jego właściciela. Zależy także od wieku czworonoga oraz od tego, w jakich warunkach żyje i jak jest traktowany.
Psie cechy osobowości pozwalają przewidywać zachowanie, np. nasilenie agresji wobec innych zwierząt. Umożliwiają również ocenę stanu zdrowotnego, bliskości z opiekunem oraz szansę na udany trening.
„Oczekiwaliśmy, że psie osobowości będą dość stabilne, bo nie podlegają one drastycznym życiowym przemianom, ale okazało się, że zmieniają się one dość znacznie. Zidentyfikowaliśmy podobieństwa do właścicieli, optymalny czas na trening, a nawet okres w życiu sprzyjający agresji w stosunku do innych zwierząt” – mówi prof. William Chopik, koordynator przedsięwzięcia.
W ramach badania przeprowadzono wywiady z właścicielami ponad 1,5 tys. czworonogów należących do 50 różnych ras. Opiekunowie szczegółowo opisywali osobowość podopiecznych i oceniali, jak zmieniało się ich zachowanie wraz z upływem czasu. Wypełniali ponadto kwestionariusze mierzące ich własne cechy osobowości.
Wyniki pokazały, że psy w dużej mierze przypominały swoich właścicieli. Ekstrawertyczni opiekunowie posiadali (w ich mniemaniu) zwierzęta pobudliwe i aktywne, a opiekunowie często doświadczający negatywnych emocji – czworonogi strachliwe, aktywne i mniej podatne na szkolenie. Ludzie o wysokim stopniu ugodowości mieli z kolei zwierzęta przyjaźniej nastawione do innych.
„Powiedzmy, że adoptujesz psa ze schroniska. Część jego cech będzie uwarunkowana biologiczne i niepodatna na zmianę, ale jeśli umieścisz go w nowym środowisku i dostarczysz mu dużo miłości, rozrywki i spacerów, pies może stać się nieco bardziej zrelaksowany i kontaktowy” – komentuje prof. Chopik.
Źródło: pap.pl
Wraz z wiekiem zmieniał się u czworonogów poziom lęku i agresji, a także podatność na trening. Psy najlepiej było uczyć posłuszeństwa w wieku sześciu lat, gdy wyrosły już z okresu szczenięcego, ale nie wyrobiły sobie jeszcze stałych nawyków.
„Teraz, gdy wiemy już, że psie osobowości zmieniają się, będziemy starali się lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i jak to wpływa na ich zachowanie” – podsumowuje badacz.
Ź
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje