Naukowcy opracowali przeciwciała, które mogą pomóc w leczeniu raka trzustki
Uzupełnienie leczenia raka trzustki przeciwciałami, opracowanymi przez brytyjskich naukowców, spowolniło rozwój nowotworu u myszy i sześciokrotnie zwiększyło przeżywalność - informuje "Journal of Pathology".
Działanie przeciwciał skierowane jest na białko avb6, które obecne jest na powierzchni ponad 80 proc. komórek gruczołowego przewodowego raka trzustki - najczęściej występującego rodzaju tego nowotworu. Odgrywa ono istotną rolę w rozwoju i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.
Naukowcy z Queen Mary University of London poddali analizie próbki tkanek pobrane podczas sekcji zwłok pacjentów zarówno z guzem pierwotnym, jak z przerzutami.
"Wcześniej badaliśmy jedynie próbki guzów usuniętych chirurgicznie, które nie były w aż tak zaawansowanym stadium. Zbadanie próbek udostępnionych po sekcji zwłok potwierdziło, że białko avb6 odgrywa ważną rolę w procesie rozprzestrzeniania się nowotworu" - mówi autor prof. John Marshall, jeden z autorów publikacji (DOI: 10.1002/path.5320).
Komórki gruczołowego przewodowego raka trzustki zawierające białko avb6 wszczepiono myszom. Następnie zastosowano leczenie za pomocą przeciwciała o nazwie 264RAD oraz gemcytabiny (leku przeciwnowotworowego).
Połączenie tych dwóch preparatów spowodowało zmniejszenie liczby naczyń krwionośnych wewnątrz guza oraz liczby fibroblastów, komórek tworzących zręby narządów (a także guzów) i odgrywających kluczową rolę w procesie gojenia ran. Przeżywalność gryzoni zwiększyła się do 60 dni (w przypadku grupy kontrolnej było to 10 dni).
W obrębie guza nowotworowego produkcja naczyń krwionośnych i fibroblastów stymulowana jest przez białko TGFb, które w zdrowych tkankach aktywowane jest podczas gojenia ran.
Wyniki tej analizy sugerują, że białko avb6 odpowiada za ciągłe aktywowanie TGFb, co z kolei przyczynia się do tworzenia nowych naczyń krwionośnych i fibroblastów, a tym samym wspomaga rozwój nowotworu. Dlatego leczenie ukierunkowane na to właśnie biało może pomóc w leczeniu raka trzustki - piszą autorzy.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje