Zdrowie jamy ustnej a zdrowie psychiczne seniorów
Choroby zębów i dziąseł, a także suchość w jamie ustnej (kserostomia) u osób po 60. roku życia ma związek ze zwiększonym ryzykiem depresji, nadciśnienia i pogorszenia funkcji poznawczych - wynika z analizy opublikowanej na łamach "Journal of the American Geriatrics Society".
Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey przeprowadzili badania w grupie 2700 Amerykanów chińskiego pochodzenia, z których blisko połowa miała problemy z zębami, 19 proc. deklarowało problemy z dziąsłami, a 25,5 proc. - suchość w jamie ustnej.
Po przyjrzeniu się danym dotyczącym stresu i funkcji poznawczych uczestników, autorzy stwierdzili, że osoby, u których występowały choroby zębów i przyzębia, znacznie częściej doświadczały ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych oraz deficytów pamięci epizodycznej (objawy poprzedzające rozwój demencji). Kolejna analiza wykazała, że u seniorów, którzy doświadczali przewlekłego stresu częściej pojawiała się kserostomia oraz pogorszenie ogólnego zdrowia jamy ustnej.
"Choroby zębów i dziąseł występują bardzo często wśród starszych osób chińskiego pochodzenia. Suchości w jamie ustnej często z kolei towarzyszą cukrzyca i choroby układu sercowo-naczyniowego. Wyniki tych badań powinny zwiększyć świadomość pracowników służby zdrowia na temat zależności pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a stresem i funkcjami poznawczymi seniorów" - komentują naukowcy.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje