Domowe testy genetyczne mało wiarygodne
Specjaliści z University of Southampton w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że coraz bardziej dostępne, m.in. w Internecie, tzw. domowe testy genetyczne są mało wiarygodne i mogą wprowadzać w błąd co do ryzyka zdrowotnego. Piszą o tym na łamach „British Medical Journal”
Chodzi o komercyjne testy genetyczne – zastrzegają się brytyjscy specjaliści - a nie te, które oferowane są przez uznane placówki medyczne i refundowane z budżetu państwa. Do takich należą testy wykrywające mutacje BRCA1/2 zwiększające u kobiet ryzyko raka jajnika i raka piersi.
Prezes British Society for Genetic Medicine prof. Anneke Lucassen z University Hospital Southampton ostrzega, że testy oferowane w Internecie lub sklepach nie powinny być jedyną podstawą do podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia. Mogą one błędnie sugerować pewne skłonności do niektórych chorób albo odwrotnie – nie wykrywają żadnych predyspozycji genetycznych, choć one występują.
„Wykrycie tzw. ryzyka zdrowotnego przy użyciu tego rodzaju testów często nie oznacza, że u danej osoby rozwinie się jakaś choroba, z kolei wyniki uspokajające też mogą okazać błędne” – podkreśla specjalistka. Dodaje, że zgłaszają się do niej zaniepokojeni pacjenci z mało wiarygodnymi wynikami testów sugerujących większe ryzyko zachorowania na nowotwory.
„British Medical Journal” tłumaczy, że w przypadku oferowanych w Internecie testów genetycznych „diabeł tkwi w szczegółach”. Jako przykład podawane są komercyjne testy wykrywające mutacje BRCA1/2. Wykrywają one jedynie kilka wariantów tych mutacji, tymczasem są ich tysiące.
Firma 23andMe, jedna z tych, która oferuje domowe testy genetyczne, w oświadczeniu dla BBC News twierdzi, że informuje o tym swych klientów. Dodaje też, że warianty te są dobrze znane i często występują w mutacjach BRCA1/2.
Prof. Helen Stokes-Lampard z Royal College of GPs, brytyjskiego towarzystwa lekarzy rodzinnych, zwraca uwagę, że uzyskane wyniki testów genetycznych wymagają specjalistycznej interpretacji, pomijając ich wiarygodność. Ci, którzy je oferują, nie powinni tego zrzucać na lekarzy, w tym na lekarzy rodzinnych.
W tej sprawie wypowiedziała się też dyrektor GeneWatch UK dr Helen Wallace. „Nie zalecamy nabywania tych testów, bo są jedynie stratą pieniędzy” – stwierdziła. Specjalistka ostrzega też, że udostępnianie do badania własnego DNA jakiejś prywatnej firmie jest zagrożeniem dla prywatności osobistej i całej rodziny.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje