Dobór uszczelek a sterylność procesów biotechnologicznych
Kluczową rolę w tym obszarze pełnią uszczelki, które powinny zapewnić pełną izolację przetwarzanych substancji od otoczenia w miejscach styku różnych elementów toru przepływu płynu. Dobór właściwych uszczelek, które w warunkach procesu będą obojętne chemicznie i biologicznie oraz zachowają właściwe parametry mechaniczne i pozostaną szczelne wymaga dobrego rozumienia procesu oraz znajomości uszczelek. Dlatego w sprawie doboru optymalnych uszczelek zapraszamy do kontaktu z ekspertami WMFTG za pośrednictwem strony www.wmftg.com/pl-pl/.
Do miejsc szczególnie narażonych na ryzyko zanieczyszczenia lub wycieku należą wszelkiego rodzaju połączenia przewodów, zaworów oraz kształtek takich, jak trójniki, czwórniki, redukcje itp. Z jednej strony zaburzają one przepływ płynu tworząc miejscowe zawirowania, co może powodować wytrącanie się osadów oraz utrudnia czyszczenie. Z drugiej – jest to miejsce styku elementów o różnych właściwościach mechanicznych, gdzie mogą powstawać trudnodostępne szczeliny lub uchyłki w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia lub bakterie. Z trzeciej wreszcie – styk lub bliskość różnych materiałów – np. tworzyw z których jest wykonany króciec rury i uszczelka – mógłby tworzyć warunki do zachodzenia niekontrolowanych reakcji chemicznych w warunkach procesu. No i na koniec, same materiały – czy to z rur, akcesoriów, czy uszczelek – mogą ulegać korozji chemicznej lub mechanicznej powodując zanieczyszczenie przerabianych substancji. Zapobieganie temu utrudnia teoretycznie bardzo szeroki zakres parametrów procesowych, z którymi muszą dać sobie radę uszczelki: temperatury od ciekłego azotu do kilkuset stopni Celsjusza, odczyn od silnie kwaśnego (pH < 1) do silnie zasadowego (pH > 14), roztwory wodne lub w rozmaitych rozpuszczalnikach organicznych itp. Choć w większości instalacji uszczelki są dość drobnymi elementami, ich właściwy dobór może decydować o możliwości zachowania właściwych parametrów procesu.
Dlatego firma Watson-Marlow Fluid Technology Group oferuje szeroką gamę uszczelek BioPure o wysokiej czystości, nie tylko o różnych kształtach, średnicach i grubościach, ale przede wszystkim z materiałów o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych. Dzięki temu do każdego zastosowania czy procesu można dobrać optymalne uszczelki. Na przykład, w procesie wymagającym uszczelek odpornych chemicznie i przystosowanych do sterylizacji gorącą parą wodną bez demontowania instalacji (Steam in place, SIP), doskonale mogą się sprawdzać uszczelki z PTFE. Jeżeli jednak złącza mają być plombowane, być może lepiej zastosować uszczelki z twardym rdzeniem. Z kolei, jeżeli uszczelka ma pracować w wysokiej temperaturze, przekraczającej 230°C, być może lepsze byłyby uszczelki z materiału PolySteel.
Wysokiej czystości uszczelki BioPure są objęte czołowym w branży pakietem walidacji i przechodzą rygorystyczne testy zgodnie z wymaganiami Farmakopei Amerykańskiej (USP) i Europejskiej (EP) oraz normami ISO, w tym testy biokompatybilności USP in vivo i in vitro. Badany jest też profil emitowanych substancji metodą opartą na szeregu rozpuszczalników według wytycznych BPOG. Kompletne wytyczne walidacji zawierają dodatkowe informacje dotyczące metod badań, natomiast aktualne raporty z badań są dostępne na żądanie. Laserowo grawerowana numeracja partii (LOT) umożliwia uzyskanie pełnej identyfikowalności produktów. Systemy zarządzania jakością zakładów produkcyjnych posiadają certyfikat ISO9001.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje