Ćwiczące kobiety żyją dłużej
Panie, które regularnie podejmują intensywny wysiłek fizyczny, znacznie rzadziej umierają z powodu chorób serca, nowotworów i z innych przyczyn. To wynik badania z udziałem prawie 5 tys. kobiet.
W trakcie zorganizowanego przez European Society of Cardiology kongresu EuroEcho 2019, naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w A Coruña (Hiszpania) pokazali, że kobietom w różnym wieku ćwiczenia wyjątkowo się opłacają. „Ćwicz tyle, ile możesz. Sprawność fizyczna chroni przed śmiercią z różnych przyczyn” - mówi autor prezentacji dr Jesús Peteiro.
Jak zwracają uwagę badacze, mimo wiedzy o korzyściach z ćwiczeń, niewiele jest informacji dotyczących stricte kobiet. Takie badania są potrzebne, m.in. dlatego, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. U prawie 5 tys. kobiet naukowcy sprawdzili więc wydolność i pracę serca w czasie wysiłku. Informacje te odnieśli do ryzyka śmierci uczestniczek w czasie średniego okresu obserwacji trwającego 4,6 roku.
Po uwzględnieniu różnorodnych czynników, które mogły wpłynąć na rezultaty, ukazały się kolosalne różnice między kobietami. Roczne ryzyko śmierci z powodu chorób serca było prawie 4 razy większe u pań najmniej wysportowanych w porównaniu do najbardziej sprawnych fizycznie. Zagrożenie śmiercią z powodu raka było natomiast dwukrotnie większe. Ryzyko zgonu z innych przyczyn okazało się czterokrotnie większe.
Warto wspomnieć, iż średnia wieku kobiet wynosiła 64 lata, a 80 proc. znajdowało się przedziale 50-75 lat. „Wyniki były takie same dla kobiet powyżej i poniżej 60 lat” - opowiada dr Peteiro.
Jednocześnie, ważne okazało się działanie serca w trakcie wysiłkowych testów. Kobiety ze słabo funkcjonującym sercem miały wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Praca tego organu podczas ćwiczeń nie wpływała jednak na prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka ani z innych przyczyn.
„Patrząc na te dwa badania jednocześnie można stwierdzić, że kobiety, których serca pracują normalnie w trakcie ćwiczeń, mają małe ryzyko zdarzeń sercowych. Jeśli ich wydolność wysiłkowa jest niewielka, nadal są bardziej zagrożone śmiercią z powodu raka i innych przyczyn” - dodaje naukowiec.
Źródło:pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje