Zdrowy styl życia wydłuża czas życia bez chorób
Zdrowy styl życia zapewnia kobietom o 10 lat dłuższy czas życia bez chorób, takich jak rak, schorzenia serca i cukrzyca - wykazały badania amerykańskich specjalistów opublikowane przez „British Medical Journal”. Mężczyźni mogą dzięki temu zyskać 7 dodatkowych "zdrowych" lat.
Badacze od dawna przekonywali, że zdrowy styl życia wydłuża życie. Najnowsze obserwacje, jakie przez 20 lat prowadzono wśród 111 tys. Amerykanów wykazały, że wraz z wydłużeniem życia można uniknąć niektórych chorób lub opóźnić ich rozwój. W razie nawet pojawienia się raka, choroby sercowo-naczyniowej lub cukrzycy większa jest szansa skutecznego leczenia.
Główny autor badania dr Frank Hu z Harvard School of Public Health w Bostonie twierdzi, że kluczowe znaczenie ma przestrzeganie pięciu podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Przede wszystkim nie wolno palić papierosów, należy przestrzegać zbalansowanej diety (o mniejszej zwartości mięsa i bogatej w błonnik zawarty w produktach roślinnych), być aktywnym fizycznie przez co najmniej 30 minut dziennie, unikać nadwagi i otyłości oraz ograniczyć spożycie alkoholu (maksymalnie jeden drink dziennie – kieliszek wina lub butelka piwa).
Zdaniem specjalisty kobiety w wieku 50 lat, które przestrzegają zasad zdrowego stylu życia, mogą przeżyć bez nowotworów, schorzeń sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy jeszcze 34 lata. Co ważne, bez schorzeń mogą one żyć aż o dekadę dłużej, niż ich równieśniczki, które się do tych zasad nie stosują. Z kolei mężczyźni są w stanie przeżyć kolejne 31 lat bez wspomnianych chorób - czyli o 7 lat dłużej, niż ich nie dbający o siebie rówieśnicy.
Z tych samych badań wynika, że czas życia wolnego od chorób najbardziej skraca palenie co najmniej 15 papierosów dziennie oraz otyłość (powyżej 30 punktów skali BMI). Otyłość i nadwaga - podkreślają autorzy badań - zwiększają ryzyko aż 13 nowotworów, takich jak rak jelita grubego, rak piersi u kobiet, nerki, przełyku oraz wątroby.
Cancer Research UK zapewnia, że dzięki odpowiedniemu stylowi życia można zapobiec 40 procentom nowotworów, a zwłaszcza rakowi płuc, który w zdecydowanej większości przypadków związany jest z paleniem tytoniu.
Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder zaleca przestrzeganie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, w którym wymienia się dziesięć najważniejszych czynników ryzyka chorób nowotworowych. Na pierwszych trzech miejscach wymieniana jest aktywność fizyczna, unikanie stresów, co ma polegać np. na rezygnacji z "wyścigu szczurów" oraz zerwanie z nałogiem palenia tytoniu. Należy też ograniczyć picie alkoholu, unikać nadwagi i otyłości, opalać się z umiarem (stosując krewmy z filtrami ochronnymi i nie korzystając z solarium).
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje