Młode kobiety zagrożone rakiem płuc
Zapadalność na nowotwory płuc wśród młodych kobiet spada wolniej niż wśród młodych mężczyzn. To wynik badania obejmującego 40 krajów na 5 kontynentach.
Wcześniejsze badania wskazywały na zbliżanie się zachorowalności na raka płuc u obu płci - zwracają uwagę autorzy nowej publikacji, która ukazała się na łamach „International Journal of Cancer”.
Badacze, w opisanym w publikacji projekcie, sprawdzili zapadalność na tego typu nowotwory u młodych kobiet i mężczyzn w 40 krajach z 5 kontynentów. Okazuje się, że we wszystkich krajach mężczyźni chorują coraz mniej.
W przypadku kobiet natomiast, naukowcy zauważyli różnice między poszczególnymi państwami. W większości z nich zachorowalność utrzymuje się na stałym poziomie lub spada, ale wolniej niż w przypadku mężczyzn.
W rezultacie stosunek zachorowalności kobiet, do zachorowalności mężczyzn wzrósł w ostatnim czasie. Szczególnie wyraźnie nastąpiło to w Kanadzie, Danii, Niemczech, Nowej Zelandii, Holandii i USA.
Różnice wynikają głównie z zachorowalności na gruczolakoraka wśród kobiet.
Co więcej, okazuje się, że w krajach prowadzących statystyki dotyczące palenia, kobiety często palą równie dużo, co mężczyźni. Jednak rzadko ich przewyższają pod względem częstości sięgania po tytoń.
Palenie może więc tylko częściowo wyjaśnić zauważony trend. Do poznania innych przyczyn, potrzebne będą dalsze badania.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje