Machające skrzydła zasilane słońcem
Chiński zespół opracował małe, elastyczne skrzydła, które szybko machają pod wpływem światła. Będzie je można wykorzystać w niewielkich, latających robotach czy urządzeniach do gromadzenia energii słonecznej.
Małe skrzydła zbudowane przez ekspertów z Uniwersytetu w Changzhou poruszają się szybciej niż skrzydła motyla. Wystarczy, że znajdą się pod działaniem promieni słonecznych.
Zasilane światłem napędy bardzo interesują inżynierów, ponieważ nie wymagają własnego zasilania i można je łatwo kontrolować. Dotychczasowe konstrukcje wymagały jednak sztucznego, precyzyjnie kontrolowanego światła o dużym natężeniu lub dodatkowych specjalistycznych urządzeń.
Badacze z Changzhou zdołali usunąć te niedogodności. Swój wynalazek nazwali flexible bio-butterfly-wing (FBBW - ang. elastyczne bio-skrzydło motyla). Ma on postać giętkiej, elastycznej błony z cienką warstwą metalu. Kiedy na błonę pada światło słoneczne, zwiększa się jej temperatura. Z powodu różnic w rozszerzalności termicznej polimeru i metalu, błona błyskawiczne się zagina. Wtedy metaliczna warstwa znajduje się w cieniu, jej temperatura spada i błona natychmiast wraca do poprzedniego kształtu. W ten sposób powstaje ciągły ruch typowy dla machającego skrzydła.
Naukowcy zademonstrowali działanie wynalazku na modelach żaglówki, karuzeli i urządzenia produkującego prąd. W przyszłości może on, zdaniem badaczy, zostać wykorzystany np. w małych latających robotach czy właśnie generatorach prądu.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje