Zanieczyszczone powietrze a zgony z powodu COVID-19?
Możliwe, że istnieje związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a śmiertelnością z powodu COVID-19 –informuje pismo “Environmental Pollution”.
Dr Dario Caro z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Aarhus (Dania) oraz prof. Bruno Frediani i dr Edoardo Conticini z Uniwersytetu w Sienie (Włochy) analizowali dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz związanej z COVID-19 śmiertelności w dwóch najbardziej dotkniętych chorobą regionach północnych Włoch: Lombardii oraz Emilia Romagna.
Przebieg choroby jest różny u pacjentów na całym świecie: niektórzy doświadczają objawów grypopodobnych, ale część wymaga leczenia szpitalnego z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych, która w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Nie jest jasne, od czego zależy wskaźnik śmiertelności.
Autorzy badali, czy może istnieć związek między wysokim wskaźnikiem śmiertelności obserwowanym w północnych Włoszech a poziomem zanieczyszczenia powietrza w tym samym regionie. O ile wskaźnik śmiertelności w północnej części Włoch, sięga 12 proc., w pozostałej części kraju jest to tylko 4,5 proc.
Autorzy podkreślają, że nie można zaniedbywać także innych czynników, mogących mieć wpływ na wskaźnik śmiertelności - wysokiej średniej wieku populacji Włoch, dużych różnic pomiędzy regionalnymi systemami opieki zdrowotnej, możliwości oddziałów intensywnej opieki medycznej oraz sposobów zgłaszania zakażeń i zgonów. Prawdopodobnie czynniki te mają większe znaczenie niż samo zanieczyszczenie powietrza.
Jak wynika z danych satelitarnych NASA, Lombardia i Emilia Romagna należą do regionów z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem w Europie. Autorzy porównali te dane z tak zwanym wskaźnikiem jakości powietrza, opracowanym przez Europejską Agencję Środowiska, opartym na wskazaniach z kilku tysięcy stacji pomiarowych w całej Europie.
Zdaniem doktora Dario Caro populacja regionów północnych Włoch jest narażona na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, co może prowadzić do wielu komplikacji dla pacjentów z COVID-19. Ich organizmy mogły już zostać osłabione przez skumulowane narażenie na zanieczyszczenie powietrza narastające przez długi czas.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje