Przedwczesne porody związane z mikrobiomem pochwy matki
Kobiety, które rodzą przedwcześnie, częściej mają zróżnicowany mikrobiom pochwy, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży - stwierdzili naukowcy z University of California w San Francisco w USA.
Naukowcy poinformowali o tym na łamach „Frontiers in Microbiology” (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2020.00476/full).
Odkrycie to, autorstwa badaczy z University of California w San Francisco (USA) identyfikuje też specyficzne szczepy bakterii związanych z przedwczesnym porodem, co może pomóc we wczesnej identyfikacji kobiet najbardziej zagrożonych przedterminowym rozwiązaniem ciąży.
„Pokazaliśmy istnienie związku pomiędzy wyższą różnorodnością drobnoustrojów pochwowych a przedwczesnym porodem. Szczególnie dotyczy to stanu w pierwszym trymestrze ciąży - mówi Marina Sirota, jedna z autorek publikacji. - Oprócz potwierdzenia kilku gatunków bakterii, o których już wcześniej było wiadomo, że są związane z przedterminowym porodem, zidentyfikowaliśmy kilka nowych.”
„Nasze wyniki rzucają światło na udział mikrobiomu pochwy, szczególnie niektórych bakterii, w tym procesie. Odkrycie to może pomóc w przyszłych strategiach diagnostycznych i terapeutycznych, służących zapobieganiu przedwczesnym porodom lub opóźnianiu ich” - dodaje.
Specjalistka podkreśla, że dzieci urodzone przedwcześnie, czyli przed 37 tygodniem ciąży, często cierpią na skomplikowane problemy zdrowotne w późniejszym życiu. Skrajnie wczesne porody są też główną przyczyną śmierci noworodków. Chociaż istnieje wiele czynników ryzyka, takich jak stres matki, jej wiek i niski wskaźnik masy ciała, nie do końca wiadomo, dlaczego dokładnie dochodzi do zbyt wczesnego porodu.
„W przypadku większości takich porodów nie wiemy, dlaczego kobiety zaczynają rodzą za wcześnie, i niestety mamy ograniczone środki działania, aby temu zapobiec - wyjaśnia Sirota. - Niezwykle potrzebne są więc nowe sposoby identyfikacji kobiet o podwyższonym ryzyku”.
Rola mikrobiomu pochwy w odniesieniu do przedwczesnego porodu była badana już wcześniej, ale badania miały pewne ograniczenia.
„Poprzednie publikacje obejmowały tylko niewielką liczbę kobiet i często skupiały się wyłącznie na jednej grupie etnicznej, co utrudniało szerokie zastosowanie ich wyników” - wyjaśnia dr Idit Kostią, pierwsza autorka badania. - My przeprowadziliśmy metaanalizę, polegającą na połączeniu danych z kilku różnych badań, dzięki temu uzyskaliśmy informacje na temat różnych grup kobiet”.
W sumie analizą objęto ponad 3 tys. próbek od przeszło czterystu kobiet. Dzięki nim naukowcy byli w stanie zidentyfikować nowe powiązania między mikrobiomem pochwy, konkretnymi szczepami bakteriami a przedwczesnym porodem.
„Odkryliśmy, że panie, które rodziły przedwcześnie, miały znacznie bardziej zróżnicowany mikrobiom pochwowy, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, niż kobiety, które rodziły w terminie” - mówi dr Kosti.
Jej zespół zidentyfikował też konkretne drobnoustroje związane z przedterminowymi lub terminowymi narodzinami. W przypadku niektórych bakterii potwierdziło się to, co sugerowały wcześniejsze badania, np., że Lactobacillus są bardziej rozpowszechnione u kobiet, które rodzą w terminie. Inne bakterie, takie jak Olsenella i Clostridium sensu scricto, dopiero teraz zostały powiązane z przedwczesnym porodem.
Autorzy badania mają nadzieję, że uzyskane przez nich wyniki zostaną wykorzystane do opracowania nowych metod wykrywania zagrożonych matek.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje