Koronawirus atakuje komórki jelit
Badania laboratoryjne potwierdziły, że koronawirus SARS-CoV-2 atakuje jelita i namnaża się w nich – informuje tygodnik naukowy „Science”.
Wyjaśnia to, dlaczego u około jednej trzeciej osób z COVID-19 występują objawy żołądkowo-jelitowe, m.in. mdłości czy biegunka. Wirus często wykrywany jest także w próbkach kału na długo po ustąpieniu objawów ze strony układu oddechowego, co sugeruje, że może on być przekazywany drogą oralno-fekalną.
Choć układ oddechowy i pokarmowy wydają się bardzo od siebie różnić, istnieją pewne kluczowe podobieństwa, takie jak obecność receptora ACE2, który umożliwia koronawirusowi wnikanie do wnętrza komórki – tłumaczą naukowcy.
Zespół naukowców z Instytutu Hubrechta w Utrechcie, Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie i Uniwersytetu w Maastricht prowadził badania na organoidach jelita, tj. miniaturowych modelach narządów, wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych. Ekspozycja organoidów na działanie wirusa doprowadziła do szybkiej infekcji. Korzystając z mikroskopów elektronowych, naukowcy zauważyli cząstki wirusa zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie komórek organoidów jelita.
Badacze wyhodowali także organoidy jelita z różnymi poziomami receptora ACE2. Okazało się, że wirus atakował zarówno komórki z wysokim, jak i z niskim poziomem receptora.
Autorzy mają nadzieję, że badania pomogą odkryć sposoby uniemożliwiające wirusowi wnikanie do komórek.
„Te badania stanowią dowód na to, że wirus SARS-CoV-2 namnaża się w układzie pokarmowym. Nie wiemy jednak jeszcze, czy obecność wirusa w jelitach odgrywa istotną rolę w jego przenoszeniu” – komentuje Bart Haagmans z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje