Ćwiczenia i dieta to podstawa sprawności na starość
Regularne ćwiczenia siłowe połączone ze zdrową, bogatą w kwasy omega-3 dietą pomagają starszym kobietom utrzymać siłę i sprawność. Szczególnie ważne, aby ćwiczyć między 50 a 65 rokiem życia.
Dr Peter Edholm z Uniwersytetu w Örebro, w ramach swojej pracy doktorskiej przebadał wpływ ćwiczeń i diety na stan zdrowia kobiet w starszym wieku. Wyniki pokazują wyraźne zależności.
„Mają one miejsce niezależnie od nawyków związanych z ćwiczeniami we wcześniejszych latach, co zgadza się ze znanym przysłowiem, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń” - mówi dr Edholm.
Jednocześnie okazało się, że po uwzględnieniu ilości czasu spędzonego na ćwiczeniach, liczba godzin spędzonych na siedzeniu przestała mieć znaczenie. Taki wynik sugeruje, że to nie samo siedzenie uszkadza zdrowie, ale brak ruchu.
„Stoi to w sprzeczności z tym, o czym zwykle donoszą media. Oznacza to, że należy położyć nacisk na zwiększenie czasu przeznaczanego na aktywność fizyczną, np. w postaci szybkich spacerów, zamiast na ograniczanie czasu siedzenia” - zwraca uwagę badacz.
Warto ćwiczyć całe życie. Kobiety aktywne w młodszym wieku, miały później więcej masy mięśniowej i wyższą sprawność na starość. Sport w młodym wieku pomagał im w późnych latach, nawet gdy już nie ćwiczyły. Największy wpływ okazał się jednak mieć okres między 50 a 65 rokiem życia.
„Wysoki poziom aktywności fizycznej w średnim wieku może częściowo chronić nas przed negatywnymi skutkami wywieranymi przez siedzenie na masę mięśniową i sprawność w późniejszych latach. Najlepiej oczywiście być aktywnym całe życie” - podkreśla autor odkrycia.
Przeprowadzone przez niego badanie pokazało także, iż ćwiczenia połączone z dobrą, bogatą w kwasy omega-3 dietą działają jeszcze lepiej - zarówno pod względem zachowania siły mięśni, budowania ich masy, jak i utrzymania sprawności.
„Wniosek jest taki, że starsze kobiety powinny uprawiać ćwiczenia siłowe dwa razy w tygodniu, a także zastanawiać się nad tym, co jedzą, aby uzyskać maksymalne efekty ze swoich ćwiczeń. Przy tym, im ktoś jest starszy, tym większe znaczenie ma jego sposób żywienia” - mówi dr Edholm.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje