Pestycydy skracają życie pszczół
Dwa szeroko stosowane pestycydy odpowiadają za krótsze życie pszczół miodnych – wynika z badania naukowców z Oregon State University.
W publikacji na łamach “PLOS ONE” naukowcy z amerykańskiej uczelni donoszą o szkodliwym wpływie na zdrowie owadów dwóch zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych preparatach Transform i Sivanto.
Pszczoły miodne to główni zapylacze upraw owoców, orzechów i warzyw, od których zależy wysokość plonów. W powiązaniu z innymi stresorami, jak pasożyty wywołujące warrozę, wirusy czy niewłaściwe odżywianie, pestycydy te mogą uniemożliwiać owadom wykonywanie niezbędnych człowiekowi zadań. Pszczelarze i ekolodzy już od kilku lat podnoszą temat potencjalnego negatywnego wpływu tych insektycydów na pszczoły.
Jak przekonują naukowcy, to pierwsze badanie dowodzące szkodliwego wpływu sulfoksafloru – aktywnego składnika środka Transform – i flupyradifuronu – substancji aktywnej w Sivanto. Pszczoły nie giną od nich natychmiast, ale doświadczają fizjologicznego stresu, który skutkuje krótszym życiem.
W ramach badania naukowcy przeprowadzili w maju 2019 r. dwa eksperymenty – sześciogodzinny i 10-dniowy. Pozyskano owady z sześciu zdrowych kolonii należących uniwersytetu. W każdym eksperymencie grupy 150 pszczół umieszczono w trzech klatkach. Jedną wystawiono na działanie preparatu Transform, drugą na Sivanto, natomiast trzecia nie miała kontaktu z żadnym środkiem.
W przypadku sulfoksafloru życie owadów było dramatycznie skrócone. Większość z nich ginęła po sześciu godzinach od ekspozycji na środek, co potwierdza wysoką toksyczność pestycydu w przypadku pszczół wystawionych na dawki zalecane na opakowaniu.
Flupyradifuron nie wpływał na pszczoły aż tak negatywnie, ale 10-dniowa ekspozycja skutkowała zmniejszoną przeżywalnością dorosłych osobników i zwiększonym stresem oksydacyjnym oraz apoptozą komórek w tkankach owadów.
Jak zapewniła autorka badania Priyadarshini Chakrabarti Basu z uniwersyteckiego Honey Bee Lab, naukowcy nie apelują o wycofanie produktów z rynku. „Sugerujemy, aby na opakowaniach znalazło się więcej informacji i aby przeprowadzono więcej badań o ich wpływie” – powiedziała.
Oba preparaty używane są do walki ze szkodnikami upraw - mszycami, piewikami i mączlikami. Wiele z tych upraw przyciąga owady zapylające. Istnieją już pewne restrykcje związane ze stosowaniem preparatów Sivanto i Transform, np. tego drugiego nie można stosować na roślinach w kwitnieniu.
Pszczoły miodne mogą być jednak na nie narażone w pośredni sposób w wyników znoszenia pestycydów np. przez wiatr. „Średnia długość życia pszczoły robotnicy to pięć do sześciu tygodni wiosną i latem, zatem zredukowanie go o 5-10 dni stanowi ogromny problem” – powiedział współautor badania Ramesh Sagili, dodając, że skrócone życie może negatywnie wpływać na populację kolonii i jej kondycję.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje