Robot pobiera medyczne próbki z nosów i ust pacjentów
Koreańscy naukowcy i inżynierowie opracowali robota, który pozwala pobrać wymaz z nosa i ust bez zbliżania się do pacjenta. Lekarz może bez ryzyka infekcji sterować urządzeniem zdalnie.
W obliczu pandemii COVID-19, a także innych zakaźnych chorób, medyczni pracownicy muszą stosować różnorodne środki ochronne, aby samym nie ulec infekcji. Być może w niedalekiej przyszłości, zamiast lekarza czy pielęgniarki, wymazy od pacjentów będą pobierały chroniące personel kliniki roboty.
Na przykład takie, jak ten opracowany w Korea Institute of Machinery & Materials (KIMM) i Dongguk University (https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/236451.php?from=469449). Urządzenie składa się z systemu kontrolnego obsługiwanego przez specjalistę oraz robota, który ma kontakt z pacjentem.
Robot wyposażony jest w jednorazowe waciki, którymi pobiera wymazy z wnętrza jamy nosowej i ustnej pacjentów. Operator przez cały czas może śledzić położenie próbnika z pomocą kamery. Precyzyjny układ pozwala na bezpieczne wprowadzanie wacika nawet głęboko do jamy nosowej i kontrolę nie tylko jego położenia, ale także siły.
System umożliwia jednocześnie komunikację audio i wideo z pacjentem.
Zdaniem twórców robot znacznie obniży ryzyko przenoszenia na personel medyczny SARS-Cov2, a także innych silnie zakaźnych chorób. Wynalazek ma być przy tym niedrogi, a wielkością robot przypomina ludzką twarz.
Urządzenie można więc wykorzystać w różnego typu gabinetach.
„Technologia ta sprawia, że próbki można pobierać od osób z symptomami chorób stwarzających duże ryzyko, z uniknięciem bezpośredniego kontaktu. Spodziewam się, że okaże się przydatny w badaniach przesiewowych wykrywających niebezpieczne choroby takie jak COVID-19. Mam nadzieję, że przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i samopoczucia personelu medycznego w czasie pandemii i epidemii” - mówi dr Joonho Seo z KIMM.
„Robot nie tylko obniża ryzyko infekcji u pracowników medycznych, ale usuwa potrzebę noszenia niewygodnego sprzętu ochronnego. Wierzę, że będzie miał różnorodne zastosowania kliniczne, szczególnie w diagnostyce chorób zakaźnych” - dodaje prof. Nam-Hee Kim z Dongguk University.
Więcej informacji na stronie:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-07/nrco-kdr070120.php (grafika)
wideo: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/236451.php?from=469449
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje