Co powoduje starzenie się tętnic?
Związek powstający w jelitach podczas jedzenia czerwonego mięsa uszkadza tętnice i może odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu ryzyka chorób serca w miarę starzenia się - wynika z najnowszego badania naukowców z University of Colorado Boulder.
Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Hypertension” (https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/HYPERTENSIONAHA.120.14759).
Badanie sugeruje też, że można zapobiec takiemu stanowi, a także odwrócić go, poprzez zmianę diety.
„Jako pierwsi wykazaliśmy, że istnieje bezpośredni związek między funkcją tętnic a bakteriami jelitowymi. Może to pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego” - mówi główna autorka badania, dr Vienna Brunt.
Bezpośrednio po spożyciu steku czy talerza jajecznicy nasze bakterie jelitowe zaczną działać. Metabolizując aminokwasy L-karnitynę i cholinę, wytwarzają produkt uboczny zwany trimetyloaminą, który następnie wątroba przekształca w N-tlenek trimetyloaminy (TMAO) i wysyła do krwiobiegu.
Poprzednie badania wykazały, że osoby z wyższym poziomem TMAO we krwi są ponad dwa razy bardziej narażone na zawał serca lub udar i zwykle umierają wcześniej.
Jednak do tej pory naukowcy nie do końca zrozumieli, dlaczego.
Opierając się na eksperymentach na zwierzętach oraz ludziach, Brunt i jej zespół postanowili odpowiedzieć na trzy pytania: czy TMAO w jakiś sposób uszkadza nasz układ naczyniowy? Jeśli tak, w jaki sposób to przebiega? I czy może to być jeden z powodów, dla których zdrowie sercowo-naczyniowe pogarsza się - nawet wśród osób, które regularnie ćwiczą i nie palą - wraz z wiekiem?
Naukowcy zmierzyli parametry krwi i stan zdrowia tętnic 101 starszych osób i 22 młodych dorosłych. Stwierdzili, że poziom TMAO znacznie wzrasta w tej pierwszej grupie. To samo wykazało ich wcześniejsze badanie na myszach: mikrobiom jelitowy zwierząt zmieniał się z wiekiem, a w miarę upływu lat zaczynały w nim dominować w nim bakterie wytwarzające więcej TMAO.
Jednocześnie zauważono, że uczestnicy z wyższym poziomem TMAO we krwi mieli znacznie gorszą funkcję tętnic i wykazywali większe oznaki stresu oksydacyjnego oraz/lub uszkodzenia tkanek w obrębie błonie śluzowej naczyń krwionośnych.
Eksperyment na gryzoniach pokazał dodatkowo, że podawanie młodym myszom TMAO w postaci pokarmu powodowało, iż ich naczynia krwionośne szybko się starzały.
„Wprowadzenie takiej diety sprawiło, że młode zwierzęta wyglądały jak stare - opowiada Brunt. - Po jedzeniu TMAO przez kilka miesięcy 12-miesięczne osobniki, co odpowiada około 35-letnim ludziom, wyglądały bardziej na 27-miesięczne, czyli ludzkich 80-latków”.
Wstępna analiza pokazała również, że myszy z wyższym poziomem TMAO wykazują pogorszenie parametrów związanych z uczeniem się i pamięcią, co sugeruje, iż substancja ta może odgrywać rolę w związanym z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych.
„Z drugiej strony - tłumaczy autorka badania - stare myszy, które karmiono związkiem o nazwie dimetylobutanol, który występuje w śladowych ilościach w oliwie z oliwek, occie i czerwonym winie, doznały odwrotnego do dysfukncji naczyń zjawiska”.
Brunt zauważa, że każdy człowiek - nawet młody weganin - naturalnie produkuje pewną ilość TMAO. Ale jedzenie dużej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego bardzo tę ilość podnosi, co z czym przynosi negatywne rezultaty.
„Im więcej jemy czerwonego mięsa, tym obficiej karmimy bakterie, które wytwarzają TMAO” - tłumaczy.
Współautor publikacji dr Doug Seals dodaje, że omawiane badanie jest przełomem, ponieważ jako pierwsze rzuca światło na to, dlaczego nasze tętnice erodują z wiekiem, nawet u najzdrowszych ludzi.
„Starzenie się jest największym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, przede wszystkim z powodu stresu oksydacyjnego w naszych tętnicach - wyjaśnia Seals. - Ale co powoduje rozwój stresu oksydacyjnego w naszych tętnicach w miarę starzenia się? To była dotąd wielka tajemnica. Nasze badanie wydaje się ją tłumaczyć”.
W przyszłości zespół zamierza przyjrzeć się związkom, które mogą blokować produkcję TMAO, a więc zapobiegać związanemu z wiekiem spadkowi funkcji naczyń.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje