Naukowe rozważania nad sensem życia
Naukowcy i wszystkie osoby zainteresowane tematyką sensu życia mogą wziąć udział w konferencji online „Psychologia – konsumpcja – jakość życia”, zainicjowanej przez Instytuty Psychologii UG i UŚ. Październikowej konferencji towarzyszy hasło "Sens życia - kupię, sprzedam, zamienię".
"Od kilku dziesięcioleci ludzie gonią bez wytchnienia, skupiając się na codzienności. Jedni angażują się w pracę, dążąc do zawodowego awansu i pieniędzy. Drudzy pragną maksymalizować hedonistyczne przyjemności, żyć chwilą. Cześć z nas dąży do samorealizacji i rozwoju osobistego, podczas gdy inni skupiają się na bliskich, dbając o życie rodzinne" – mówi inicjatorka konferencji, dr hab. prof. UG Anna M. Zawadzka.
Jak zaznacza, ludzie w każdej epoce poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co to znaczy sensownie żyć. Na konferencji eksperci zastanowią się nad niektórymi kwestiami nurtującymi ludzi współcześnie. Czy życie sensowne to życie wyrzeczeń i wysiłku, czy łatwości i przyjemności? Czy w odnalezieniu sensu w życiu pomagają nam systemy religijne, ideologie polityczne, idee społeczne, a może nowe technologie, bazujące na sztucznej inteligencji? Czy w ogóle powinniśmy stawiać sobie pytania o sens i znaczenie życia? A może – paradoksalnie – nie potrzebujemy szukać sensu, a po prostu życie przeżywać?
"W ostatnich miesiącach, będąc w izolacji społecznej, mieliśmy dużo czasu do przemyśleń. W nasze codzienne życie wkradł się lęk, który jest przecież częstym towarzyszem rozważań wokół sensu życia człowieka" - stwierdza dr hab. Zawadzka.
Wydarzenie odbędzie się 16 i 17 października, inicjatorami są Instytuty Psychologii Uniwersytetów Gdańskiego oraz Śląskiego. Serwis Nauka w Polsce - PAP objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Na platformie internetowej pojawi się m.in. prof. Agnes Nairn z University of Bristol, badaczka, która zajmuje się wpływem marketingu na dobrostan dzieci i młodzieży, autorka książki „Consumer Kids”. Wystąpi również prof. dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, autorytet w dziedzinie badań rynku oraz psychologii konsumentów w Polsce. Głos zabierze prof. dr hab. Piotr K. Oleś z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, psycholog osobowości, autor książki „Psychologia człowieka dorosłego” oraz prof. dr hab. Michał Obuchowski z Uniwersytetu Gdańskiego, badacz zajmujący się bakteriologią molekularną. Planowany jest także panel dyskusyjny z udziałem gości oraz dyskusje w ramach sesji tematycznych.
"Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć – ma środki, ale nie ma sensu" - organizatorzy konferencji przytaczają słowa Viktora Frankla opublikowane w książce „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.
Najważniejsze informacje dot. terminów, opłat i rejestracji dostępne są na stronie internetowej. Uczestnicy otrzymają tutorial, który wyjaśni techniczne i organizacyjne szczegóły spotkania. Można też dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje