Już 200 tys. lat temu ludzie lubili wygodne posłania
U samych początków istnienia naszego gatunku, ok. 200 tys. lat temu, ludzie mościli sobie wygodne posłania z trawy – opisują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
W jednej z jaskiń w Afryce Południowej (jaskinia Border) odkryto pozostałości trawy sprzed 200 tys. lat, która służyła do wymoszczenia posłania.
Trawę o szerokich liściach z podrodziny prosowych (rodzina wiechlinowatych) kładziono na warstwę popiołu, który miał chronić ludzi przed inwazją owadów w trakcie snu. Mieszkańcy jaskini co jakiś czas palili swoje posłania, prawdopodobnie w celu wytępienia owadów.
Dzisiaj wprawdzie nie widać snopków trawy na stanowisku archeologicznym, niemniej można dokonać identyfikacji laboratoryjnej. Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców z ośrodków w RPA, Francji, Argentyny i Belgii.
Liczne badania antropologów potwierdzają, że w różnych kulturach popiół używany jest jako zabezpieczenie przed owadami, które w nim grzęzną i duszą się.
Do dzisiaj używa się w Afryce popiołu z krzewu Tarchonanthus camphoratus do odstraszania owadów. Pozostałości m.in. tej rośliny odkryto w jaskini Border.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje