Nietypowe dla COVID-19 choroby - jak często wystepują?
Schorzenia nietypowe dla COVID-19, takie jak np. kardiomiopatia czy odma opłucnowa, towarzyszą tej chorobie sporadycznie, choć częściej niż w przypadku osób, które nie zostały zainfekowane SARS-CoV-2, wynika z obserwacji hiszpańskich lekarzy.
Z badania, w którym przeanalizowano przebieg zakażenia koronawirusem u ponad 64 tys. mieszkańców Hiszpanii wynika, że poza typowymi dla COVID-19 objawami, takimi jak wysoka gorączka, kaszel, i zapalenie płuc, rzadziej pojawiają się dodatkowe schorzenia.
Autorzy studium opublikowanego w najnowszym wydaniu naukowego pisma “Epidemiology & Infection” wskazali, że zgodnie z wcześniejszymi badaniami, COVID-19 mogą towarzyszyć choroby takie jak zespół Guillaina-Barrego, odma opłucnowa, czy kardiomiopatia, ale podkreślili, że są one sporadyczne.
Wchodzący w skład zespołu Oscar Miro wskazał, że badanie hiszpańskich lekarzy dowiodło, iż wśród ponad 64 tys. zbadanych pacjentów z COVID-19 tylko 45 miało kardiomiopatię, a zaledwie u 36 pacjentów rozwinęła się odma opłucnowa.
Hiszpański lekarz odnotował, że choć choroby te w rzeczywistości bardzo rzadko towarzyszyły COVID-19, ale były częstsze niż wśród populacji, która nie została zainfekowana koronawirusem.
Autorzy studium odnotowali, że wśród ponad 64 tys. badanych zanotowano tylko 8 towarzyszących COVID-19 zachorowań na rzadko spotykany zespół Guillaina-Barrego, który może prowadzić do paraliżu.
"Pomimo tak sporadycznego występowania tej choroby, w gronie analizowanych pacjentów z COVID-19 pojawiła się ona prawie 5 razy częściej niż u osób, które nie zostały zainfekowane koronawirusem” - podsumowali autorzy badania, w którym wzięły udział szpitale z niemal wszystkich regionów Hiszpanii.
Dziennik “El Pais” wskazuje, że w przeciwieństwie do przeprowadzanych w marcu i kwietniu badań nad chorobami towarzyszącymi COVID-19, m.in. w Chinach i we Włoszech, studium hiszpańskich badaczy dowodzi, iż nietypowe dla zakażeń koronawirusem schorzenia występują w rzeczywistości rzadko.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje