Zanieczyszczenie powietrza a choroby neurodegeneracyjne
Stopień zanieczyszczenia powietrza jest związany z większym ryzykiem hospitalizacji z powodu m.in. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona – wskazują badania opublikowane w piśmie „The Lancet Planetary Health”.
Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie przyjrzeli się danym dotyczącym hospitalizacji 63 mln Amerykanów po 65. roku życia w latach 2000–2016 i zestawili je z informacjami na temat stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 w ich miejscu zamieszkania (doi.org/10.1016/S2542-5196(20)30227-8).
Okazało się, że każde zwiększenie poziomu PM2,5 o 5 mikrogramów na metr sześcienny w danym roku miało związek ze wzrostem ryzyka hospitalizacji z powodu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i demencji o 13 proc. Ryzyko było podwyższone nawet przy ekspozycji na stężenia uznawane za bezpieczne (roczna średnia 12 μg/m3 lub mniej). Najbardziej narażone były kobiety, osoby rasy białej i osoby mieszkające w miastach.
„Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka demencji. Te wyniki wskazują, że zaostrzenie standardów dotyczących jakości powietrza mogłoby mieć pozytywny wpływ na zdrowie starzejącej się populacji” – komentują autorzy.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje