Farba, która chłodzi budynki
Nowa “superbiała” farba odbija światło słoneczne tak skutecznie, że może schłodzić powierzchnię poniżej temperatury otaczającego powietrza – informuje pismo “Cell Reports Physical Science”.
Według danych World Green Building Council, oświetlanie, ogrzewanie i chłodzenie budynków odpowiada za około 28 proc. globalnej emisji CO2 – dzieje się tak dlatego, że większość energii nadal pochodzi ze spalania węgla, ropy i gazu.
W krajach o gorącym klimacie ogromne ilości energii pochłania klimatyzacja budynków. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie, ściany, a nawet dachy często malowane są na biało. Ciekawym rozwinięciem tej metody jest białą farba opracowana przez Xiulina Ruana z Purdue University. Tak dobrze odbija i wypromieniowuje ciepło, że podczas przeprowadzonych w Indianie testów w samo południe schładzała pomalowaną nią powierzchnię do 1,7 stopnia Celsjusza poniżej temperatury otaczającego powietrza (w nocy było to aż 10 stopni). O ile typowe farby odbijają około 80-90 proc. energii słonecznej, to nowa farba - aż 95,5 proc.
Pomalowana powierzchnia może być schłodzona poniżej temperatury otoczenia, ponieważ wypromieniowuje ciepło w kierunku nieba – w przestrzeń kosmiczną. W nocy takie wypromieniowywanie ciepła jest zjawiskiem powszechnym – to dlatego noce na pustyni są bardzo zimne. Jednak pierwsza farba, która dawała widoczny efekt w świetle dnia, pojawiła się dopiero w roku 2014.
Farba akrylowa opracowana przez zespół z Purdue University jest tańsza, wykorzystuje powszechnie używane składniki i można ją nanosić w cieńszej warstwie. Zawiera cząstki węglanu wapnia o różnych rozmiarach, co pomaga rozpraszać różne długości fal w widmie słonecznym. Według wyliczeń Ruana właściciel typowego domu w USA (o powierzchni 200 metrów kwadratowych) mógłby zaoszczędzić około 50 USD miesięcznie na kosztach chłodzenia w porównaniu z użyciem typowej farby.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje