Druga fala koronawirusa nie będzie ostatnią
Druga fala epidemii koronawirusa, z którą obecnie walczy Europa, prawdopodobnie nie będzie ostatnią; możemy obawiać się kilku kolejnych fal pod koniec zimy lub na wiosnę - napisała w raporcie francuska Rada Naukowa.
"Bardzo trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa druga fala, ponieważ zależy to od samego wirusa, jego środowiska klimatycznego czy środków, które zostaną podjęte w celu ograniczenia jego cyrkulacji" - napisała Rada Naukowa w raporcie datowanym na 26 października, do którego w poniedziałek dotarły francuskie media.
"Przed nami wiele trudnych miesięcy i niezwykle trudna sytuacja" – ostrzegła Rada, organ odpowiedzialny za doradzanie francuskiemu rządowi w zakresie pandemii Covid-19. Według niej można założyć, że druga fala skończy się pod koniec tego roku lub na początku 2021 r. Wówczas możliwy jest powrót do 5-8 tys. nowych zakażeń dziennie – uważają naukowcy.
Ogłaszając lockdown do 1 grudnia, prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał, że celem jest osiągnięcie "około 5 tys." przypadków zakażenia dziennie w porównaniu z 40-50 tys. notowanymi obecnie. Mimo obostrzeń prawdopodobnie nie unikniemy następnych fal epidemii – zastrzegła Rada Naukowa, która zaleciła wprowadzenie lockdownu.
"Możemy mieć kilka kolejnych fal pod koniec zimy lub na wiosnę 2021 r. Rządy staną zatem w obliczu zarządzania nimi" aż do pojawienia się pierwszych szczepionek lub skutecznych metod leczenia, być może w drugim kwartale 2021 r. – przewidują naukowcy.
Zarządzanie kolejnymi falami epidemii można przeprowadzić na różne sposoby. Po pierwsze, poprzez strategię całkowitych lockdownów. Inna strategia to utrzymywać tempo wirusa poniżej progu 5 tys. zakażeń dziennie, stosując politykę tłumienia krążenia koronawirusa, jak to uczyniło kilka krajów azjatyckich czy Dania, Finlandia, Francja i Niemcy – wskazała Rada.
"Ta druga strategia zakłada zdecydowane i wczesne działania za każdym razem, gdy epidemia się wznawia" - ocenili naukowcy Rady, według której jest to "najlepsza gwarancja utrzymania działalności gospodarczej".
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje