Winogrona działają jak filtr przeciwsłoneczny
Spożywanie winogron pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV – wynika z badań opublikowanych przez „Journal of the American Academy of Dermatology”.
Dermatolodzy z Uniwersytetu Alabamy w USA (DOI: 10.1016/j.jaad.2021.01.035) zaobserwowali blisko 75-procentowe wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry u 19 zdrowych dorosłych osób, które przez 14 dni przyjmowały sproszkowane liofilizowane winogrona.
Dodatkowo zaobserwowano, że aplikacja na skórę ekstraktu zawierającego proantocyjanidynę, polifenol występujący w pestkach winogron, zmniejsza stopień poparzeń słonecznych.
Zawarte w winogronach polifenole zmniejszają poziom białek prozapalnych w organizmie i stymulują procesy naprawcze DNA. Wstępne analizy sugerują, że winogrona mogą także zwiększać ochronę przez rakiem skóry – piszą autorzy.
„Winogrona mogą działać jak jadalny filtr przeciwsłoneczny. Nie oznacza to, że po ich zjedzeniu nie musimy aplikować kremu z filtrem przed wyjściem na słońce, jednak mogą one dawać nam dodatkową ochronę” – komentuje dr Allen Oak, autor badań.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje