Migreny związane z nadciśnieniem po menopauzie
Kobiety, które przed wejściem w okres menopauzy regularnie miewają migreny, mogą być bardziej narażone na wystąpienie wysokiego ciśnienia tętniczego po przejściu menopauzy – informuje pismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.
Do badań rekrutowano 56,2 tys. kobiet, które przed menopauzą nie miały wysokiego ciśnienia tętniczego ani chorób układu sercowo naczyniowego. 9543 z nich miewało migreny. Przez 20 lat trwania obserwacji kobiety co 2-3 lata wypełniały ankiety dotyczące stanu zdrowia.
Po wzięciu pod uwagę m.in. wskaźnika masy ciała, poziomu aktywności fizycznej czy historii chorób układu sercowo-naczyniowego w rodzinie naukowcy stwierdzili, że występowanie migren (zarówno z aurą, jak i bez) przed menopauzą miało związek ze zwiększeniem ryzyka nadciśnienia tętniczego po menopauzie o 29 proc.
„Migreny są znacznie częstsze przed menopauzą niż po niej, z kolei nadciśnienie występuje częściej po menopauzie. Z dotychczasowych badań wiemy, że u osób cierpiących na migreny częściej występują wczesne oznaki sztywnienia tętnic, co przyczynia się do podwyższenia ciśnienia tętniczego” - komentuje autor analizy dr Gianluca Severi z francuskiego instytutu badawczego Inserm w Paryżu.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje