Cytykolina spowalnia rozwój jaskry niezależnie od ciśnienia śródgałkowego
Cytykolina, stosowana m.in. w leczeniu demencji i udaru, może spowalniać rozwój jaskry, nie wpływając jednocześnie na poziom ciśnienia wewnątrz gałki ocznej – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Nowojorskim i opublikowanych w piśmie „Neurotherapeutics”.
Cytykolina jest naturalnie produkowana w mózgu oraz dostępna w formie leku. Chroni komórki nerwowe i jest źródłem choliny, która stanowi jeden z materiałów budulcowych neuronów. Wcześniejsze badania wskazywały, że u ludzi i gryzoni z jaskrą występuje niższy poziom choliny w mózgu.
Badania prowadzone na szczurach wykazały, że przyjmowanie cytykoliny stymulowało przywrócenie normalnego poziomu sygnałów wysyłanych przez nerw wzrokowy do mózgu. U szczurów, którym przez trzy tygodnie podawano w pożywieniu cytykolinę, zaobserwowano mniejszy ubytek widzenia niż w grupie kontrolnej, a proces uszkodzeń strukturalnych tkanki nerwowej uległ spowolnieniu o 74 proc.
„Nasza analiza sugeruje, że cytykolina chroni przed jaskrą za pośrednictwem mechanizmu innego od tego, który jest standardowo wykorzystywany w leczeniu, tj. zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego poprzez zmniejszenie poziomu cieczy wodnistej. Jaskra upośledza połączenie mózgu i oka, dlatego mamy nadzieję, że nowe sposoby leczenia pomogą odbudować to połączenie” – mówi de Kevin Chan, autor analizy.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje