NAWA ogłasza piątą edycję programu Polskie Powroty
Stworzenie naukowcom polskiego pochodzenia atrakcyjnych warunków powrotu do pracy naukowej w polskich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego - to cel programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Organizacja ogłosiła w piątek jego piątą edycję. Nabór potrwa do 29 lipca.
Z komunikatu przesłanego PAP wynika, że w ramach programu finansowane są m.in. wynagrodzenie naukowca, wynagrodzenie grupy projektowej, koszty przeprowadzki i organizacji miejsca pracy. Przewidziano również pomoc powracającemu naukowcowi w zaadaptowaniu się w nowym miejscu pracy i w kraju. Nabór wniosków w programie trwa od 14 maja do 29 lipca 2021 r. Budżet 5. edycji programu to 18 mln zł.
"Program Polskie Powroty NAWA daje naukowcom, którzy zdecydują się na powrót do kraju z zagranicy, możliwość zatrudnienia na polskiej uczelni, w instytucie naukowym lub badawczym, założenia własnej grupy projektowej i realizowania pomysłów badawczych" – mówi dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska cytowana w komunikacie przesłanym PAP.
Żebrowska podkreśla, że w ramach ogłoszonej 5. edycji programu do kraju zaproszeni zostaną doświadczeni naukowcy z rozpoznawalnym międzynarodowym dorobkiem, jak również wyróżniający się naukowcy na wczesnym etapie kariery, którzy pracowali naukowo za granicą przez co najmniej rok.
"Dla polskich jednostek naukowych jest to szansa na pozyskanie do współpracy specjalistów posiadających międzynarodowe doświadczenie oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej" – dodaje.
W każdej polskiej jednostce naukowej, która zatrudni naukowca, jeden z pracowników naukowych pełnił będzie rolę tzw. osoby zapraszającej. Jej zadaniem będzie wspieranie powracającego naukowca w realizacji zadań i w poruszaniu się strukturach polskiej jednostki przez cały okres realizacji projektu grantowego. Ponadto naukowcy, biorący udział w programie Polskie Powroty NAWA, mogą ubiegać się o finansowanie tzw. komponentu badawczego ze środków Narodowego Centrum Nauki. - opisano w komunikacie przesłanym PAP.
NAWA informuje, że program otwarty jest dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Przewidziane są dwie ścieżki ubiegania się o grant NAWA" „Młody naukowiec” (Junior scientist) oraz „Doświadczony naukowiec” (Experienced scientist), w zależności od doświadczenia.
Agencja podała, że dotychczas do kraju w ramach programu powróciło 53 naukowców. "Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak: Austria, Francja, Holandia, Japonia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania" - wyliczono w komunikacie.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje