Uczniowie dla rozrywki mogą spędzać przed komputerem max. godzinę
Uczniowie między 13. a 16. rokiem życia, którzy dla rozrywki korzystają z Internetu, mediów społecznościowych lub gier wideo przez ponad godzinę w każdym “szkolnym” dniu, osiągają niższe wyniki w testach i mają niższe oceny - donosi pismo Computers in Human Behaviour. W dni szkolne powinni przeznaczać na tę czynność nie więcej niż godzinę dziennie.
Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia wskazują rodzicom i dzieciom umiarkowany czas korzystania z urządzeń komputerowych i telefonicznych - nie więcej niż godzinę dziennie w dni szkolne i do czterech godzin dziennie podczas weekendów.
Badanie przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Rutgersa w Stanach Zjednoczonych.
„Internet umożliwia też dostęp do edukacji i rozwoju zainteresowań dzieci” - mówi Vivien (Wen Li) Anthony, pracownik naukowy w Rutgers Center for Gambling Studies i jedna z autorek badania. „Technologia komputerowa znalazła szerokie zastosowanie podczas pandemii, kiedy szkoła tak naprawdę przeniosła się do domu. Wraz z tym jednak wzrosła obawa, że nadmierne wykorzystanie technologii, zwłaszcza w celach rozrywkowych, może niekorzystnie odbić się na edukacji dzieci - sprzyja niepożądanym nawykom uczenia się i zmniejszając czas poświęcany na naukę” - tłumaczy badaczka.
Naukowcy, chcąc sprawdzić, czy ilość czasu spędzanego na rozrywkach dostępnych dzięki komputerom i telefonom może mieć znaczenie dla wyników w szkole, przeanalizowali dane z China Education Panel Survey, ogólnokrajowego badania potrzeb edukacyjnych i osiągnięć dzieci w Chinach. Badano i obserwowano około 10 tys. uczniów, których średni wiek wynosił 13,5 lat.
Wyniki badania pokazały, że dzieci korzystające z Internetu, mediów społecznościowych lub gier wideo w celach rozrywkowych przez cztery lub więcej godzin dziennie, były cztery razy bardziej narażone na przerwanie nauki i porzucenie szkoły niż te, które nie spędzały tyle czasu przed ekranem komputera lub telefonu. Chłopcy znacznie częściej używali technologii interaktywnych do rozrywki niż dziewczęta, radzili też sobie gorzej i wykazywali niższy poziom zaangażowania szkolnego niż rówieśniczki.
Jak zaznacza Anthony, odkrycia te są niepokojące, zwłaszcza, że przez ostatni rok zajęcia lekcyjne odbywały się głównie on-line. Dodaje, że w trakcie zdalnej edukacji, uczniowie tak naprawdę mają stały dostęp do Internetu, a młodzieży łatwo jest poruszać się po platformach edukacyjnych i rozrywkowych podczas nauki, nie informując nauczycieli ani rodziców o tym, co naprawdę robią i na co poświęcają czas.
Badacze zauważyli też, że te dzieci, które korzystały z technologii informatycznych przez mniej niż godzinę dziennie, zgłaszały mniej znudzenia podczas pobytu w szkole. Naukowcy tłumaczą to tym, że ograniczony czas poświęcany na social media, gry i oglądanie filmików mogą pozytywnie oddziaływać na relacje społeczne podczas spotkań na żywo w szkole, lub poza nią.
Naukowcy podsumowują, że ich odkrycia mogą wskazać rodzicom, jakie ograniczenia mogą narzucić swoim dzieciom, aby ograniczyć negatywne skutki korzystania z technologii informatycznych. Według nich jest to też dobry start do nauki zarządzania czasem przez młodzież.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje