Ochrona środowiska wymaga drastycznych zmian w prawie i polityce
Obecne rozwiązania prawne i polityczne nie chronią dostatecznie środowiska - wynika z opinii ekspertów zebranych w specjalnym wydaniu pisma "Environmental policy and law". Wśród rozwiązań proponują oni nową agencję ONZ, "rozwiązania uwzględniające siły zbrojne", a nawet ograniczenie suwerenności państw.
W tym roku przypada 50. rocznica konferencji sztokholmskiej, podczas której pojawił się termin "polityka ochrony środowiska" i powstał Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Od tego czasu globalny stan środowiska naturalnego uległ też pogorszeniu.
Z tej okazji zespół ekspertów z pięciu kontynentów zaprezentował swoje przemyślenia na temat procesów regulacyjnych, dotyczących środowiska oraz koniecznych zmian w tej dziedzinie.
"Naszym celem jest rozbudzenie wyobraźni naukowców i decydentów” – podsumowuje Bharat H. Desai, profesor prawa międzynarodowego i katedry międzynarodowego prawa ochrony środowiska Uniwersytetu Jawaharlala Nehru w New Delhi.
„Narody nie zachowują się tak, jakby rządziły w epoce antropocenu” - zauważa Nicholas A. Robinson z Pace University School of Law w Nowym Jorku, gubernator wykonawczy Międzynarodowej Rady Prawa Ochrony Środowiska. - „Chodzi o coś więcej, niż tylko zanieczyszczenie powietrza i utratę zasobów naturalnych; przyszłe polityki muszą poradzić sobie z zagrożeniami ze strony cyberwojny, wojny nuklearnej, mutacji genetycznych i sztucznej inteligencji. Prawo międzynarodowe będzie musiało być bardziej ambitne, wykorzystując najnowocześniejszą naukę".
Jak podkreśla dr Jorge E. Viñuales z University of Cambridge, skala rozwijającego się kryzysu środowiskowego nasiliła krytykę dotychczasowej hierarchii ważności, która stawia gospodarkę ponad ochroną środowiska.
Zdaniem autorów publikacji to "suwerenność państw jest główną przeszkodą w skutecznej ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju". Państwa są odpowiedzialne za dostosowanie przepisów i zapewnienie ich zgodności - jak tłumaczą. Dodają, że istniejące traktaty wielostronne mogą służyć jako zasada organizacyjna planetarnego zarządzania zasobami naturalnymi.
Dr Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Genewa, pisząc o bezpośrednim i pośrednim wpływie konfliktów zbrojnych na środowisko naturalne - sugeruje, że państwa mogą włączyć ochronę prawną środowiska do doktryn swoich sił zbrojnych, a organizacje humanitarne muszą angażować zasoby i wiedzę fachową, aby pomóc tym, którzy zmagają się ze środowiskowymi.
Wśród trudnych wyzwań dotyczących środowiska autorzy wymieniają sceptycyzm klimatyczny, międzynarodowe przestępstwa przeciwko środowisku; ochronę gleby i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego; zachowanie bioróżnorodności oceanów oraz zbliżający się, światowy kryzys wodny.
Aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom, konieczne będą - ich zdaniem - głębokie i szeroko zakrojone reformy. Stało się jasne, że zmiany w postawach i strukturach społecznych, o które apelowano na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Środowiska Człowieka w 1972 r., nie nastąpiły. Teraz czasu na konieczne zmiany jest znacznie mniej - ostrzegają.
Do działań międzynarodowych zachęca współautorka publikacji, Anna Sundström - sekretarz generalny Olof Palme International Centre w Sztokholmie. „Razem stoimy przed największym wyzwaniem ludzkości. Razem musimy je naprawić. Potrzeba działań międzynarodowych jest jeszcze bardziej dotkliwa” - komentuje.
Autorzy sugerują "ożywienie" uśpionej od 1994 roku Rady Powierniczej ONZ oraz przekształcenie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska w wyspecjalizowaną agencję, wyposażoną w
niezbędne kompetencje i stabilność finansową. Jako globalny organ nadzoru mógłby służyć wyspecjalizowany Międzynarodowy Trybunał Ochrony Środowiska, wspierany przez krajowe sądy i trybunały.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje