UJ i UW najlepsze wśród polskich uczelni
Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski oceniono najlepiej wśród polskich uczelni w najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022. W tabeli ligowej przodują uniwersytety, które opublikowały ważne badania dotyczące Covid-19 – podkreśla redakcja THE.
Ranking przygotowany przez brytyjskie czasopismo Times Higher Education publikowany jest od 2010 roku. „Publikacje z zakresu nauk medycznych dotyczące Covid-19 spowodowały znaczny wzrost wpływu cytowań na miejsce w rankingu. Jednak nie jest jasne, czy pandemia przekształci lub umocni istniejące hierarchie w globalnym szkolnictwie wyższym" - pisze THE.
W tym roku pierwsze miejsce zajął Oxford University (W.Brytania). Dwa drugie miejsca zajmują ex aequo California Institute of Technology (CalTech, USA) i Harvard University (USA). Kolejny jest Stanford University (USA).
Z uczelni polskich najlepiej, podobnie jak w poprzednich latach, wypadł Uniwersytet Jagielloński. Krakowska uczelnia uplasowała się w piątej setce, natomiast Uniwersytet Warszawski – pomiędzy szóstą a siódmą setką światowych szkół wyższych sklasyfikowanych w rankingu; pozycja rankingowa zmienia się w zależności od branych pod uwagę kryteriów.
W jedenastej setce twórcy rankingu umieścili kolejne polskie uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Gdańską, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet SWPS. Powyżej dwunastej setki ulokowały się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski.
Ranking Times Higher Education WUR obejmuje w najnowszej edycji ponad 1600 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu z 99 państw i terytoriów zależnych.
Tabela opiera się na 13 wskaźnikach, które mierzą efektywność instytucji w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy i perspektywy międzynarodowe. Są to następujące kryteria: liczba przyznanych doktoratów względem tytułu licencjata, liczba przyznawanych doktoratów, reputacja nauczania, dochody instytucjonalne dla kadry akademickiej, liczba studentów w stosunku do liczby kadry akademickiej, liczba publikacji względem kadry akademickiej, przychody z badań dla kadry akademickiej, reputacja badawcza, wpływ cytowań, dochody przemysłu dla kadry akademickiej, procent międzynarodowej kadry, współautorstwo międzynarodowe, procent studentów zagranicznych.
W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 108 milionów cytowań w ponad 14,4 milionów publikacji naukowych i uwzględniono dane z ponad 2100 instytucji oraz odpowiedzi ankietowe od prawie 22 tys. naukowców.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje