BioNTech rozpoczyna badania nad szczepionką na wariant wirusa Omikron
Firma farmaceutyczna BioNTech, która wraz z koncernem Pfizer opracowała szczepionkę na koronawirusa, poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu wirusa Omikron.
"Pierwsze kroki w pracy nad potencjalnie nowym preparatem zbiegają się w czasie z badaniami, które mają wykazać, czy nowa szczepionka będzie konieczna" - głosi komunikat.
Rozwój szczepionki zaadoptowanej do nowych wariantów wirusa jest procedurą standardową - poinformował też BioNTech.
W piątek firma ogłosiła, że przez dwa tygodnie będzie czekać na większą ilość danych laboratoryjnych na temat Omikrona, aby móc ustalić, czy koniecznie jest dostosowanie szczepionki.
Rywal Pfizera i BioNTech, koncern Moderna, ogłosił, że podjął pracę nad ewentualną modyfikacją szczepionek przypominających pod kątem nowego wariantu wirusa.
Wcześniej w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".
„Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19" - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".
Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.
WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie".
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje