Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
dePRESJA – bliżej, niż myślisz – to hasło tegorocznej kampanii Fundacji ITAKA w związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Z presją może zmagać się każdy, niezależnie od wieku. Dlatego Fundacja ITAKA postanowiła tegoroczne działania zaadresować zarówno do dorosłych, jak i nastolatków. Motywem przewodnim tegorocznych działań Fundacji ITAKA z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z depresją jest PRESJA.
Presja to zjawisko wielowątkowe – dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci czy nastolatków. – Niektórzy zmagają się z presją rówieśniczą, inni stawiają czoła presji oczekiwań bliskich, przełożonych czy społeczeństwa. Czasami też – sami na siebie narzucamy presję. Zdarza się, że presja potrafi działać mobilizująco. Jednak kiedy poddajemy się jej przez dłuższy czas – jej konsekwencje mogą być dla nas przytłaczające. I na tych konsekwencjach chcemy się skupić w tegorocznej kampanii. Przewodnie hasło to: dePRESJA – bliżej, niż myślisz – mówi Izabela Jezierska – Świergiel, dyrektor ds. PR i fundraisingu Fundacji ITAKA. Kampania jest kierowana zarówno do osób dorosłych, jak i młodzieży.
Część dedykowaną dzieciom i nastolatkom rozpoczęła współpraca z portalem LIBRUS – dostawcą najpopularniejszego dziennika elektronicznego w Polsce. Na łamach portalu ukazała się rozmowa z Magdaleną Wrzesień, psycholog Fundacji ITAKA , w którym poruszany jest temat presji, jaka dotyka dzieci i nastolatki. W wywiadzie Magdalena Wrzesień wyjaśnia, jakie czynniki sprawiają, że dzieci czują się słabsze, gorsze czy niewystarczające. Podpowiada również, jakie zachowania i sytuacje mogą być sygnałem, że dziecko przestaje radzić z presją. Wywiad można przeczytać tu: https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/depresja-kontra-nastolatki
W tym roku w walkę z depresją wśród młodzieży zaangażowały się także Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej (IGRZ), AMS, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie oraz Synergic. Akcję wspiera Firma Clear Channel Poland. W ramach kampanii pod hasłem „Stop depresji” na autobusach miejskich w Warszawie (powierzchnie typu Busback na tyłach pojazdów) pojawią się layouty graficzne zachęcające do korzystania ze wsparcia Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, od lat komunikowanego przez Itakę w ramach kampanii społecznych.
W przypadku osób dorosłych, Fundacja ITAKA skupi się na działaniach w social mediach. Wraz ze wsparciem influencerek, którym bliska jest tematyka psychologiczna, opowiemy o różnych rodzajach presji i konsekwencjach, jakie za sobą niesie. W ten sposób pokażemy, że problem może dotyczyć każdego z nas –
Tegoroczne działania pod hasłem dePRESJA – bliżej, niż myślisz są częścią kampanii STOP DEPRESJI, którą Fundacja ITAKA prowadzi nieprzerwanie od 2009 roku. W ramach tej kampanii Fundacja m.in. prowadzi dwie linie wsparciowe: Antydepresyjny Telefon Zaufania oraz Telefon Zaufania Młodych. Więcej informacji na www.stopdepresji.pl
Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 działa od ponad 20 lat. Psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00. Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, a średni czas rozmowy to 30 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą. Telefon na stałe wspierają BNP Paribas i Polpharma S.A.
Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 działa od 1 czerwca 2020 roku. Jest dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym. W ramach wsparcia psychologicznego działa telefoniczna linia wsparcia: poniedziałek – sobota 11:00-21:00, czat poniedziałek-wtorek 11:00-21:00. Ponadto, zapewniamy młodym ludziom możliwość udziału w nieodpłatnych sesjach online z psychologiem (pakiet 5 sesji na osobę). Telefon Zaufania Młodych działa dzięki wsparciu finansowemu marki Reserved.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje