Chęć podróżowania zachęca do szczepień przeciwko COVID-19
Osoby odczuwające nieodpartą chęć podróżowania, z niemiecka nazywaną Wanderlust, częściej twierdzą, że są gotowe zaszczepić się przeciwko COVID-19 - informuje pismo „Tourism Management".
Badanie ankietowe przeprowadzili naukowcy z Washington State University (WSU). Objęto nimi 1021 mieszkańców USA , którzy ocenili chęć podróżowania w pięciostopniowej skali. Badanie wykazało, że respondenci z największym pragnieniem podróżowania byli również najbardziej chętni do szczepień przeciw COVID-1. Osoby, które bardzo pragną podróżować rzadziej wyrażają zaniepokojenie potencjalnymi skutkami ubocznymi szczepionki lub długotrwałymi powikłaniami.
„Wiele osób uważa, że podróże są istotną częścią ich stylu życia i przyczyniają się do ich dobrego samopoczucia” – powiedział prof. Dogan Gursoy z WSU Carson College of Business. „Wartość doświadczeń związanych z podróżami, które mogą ich ominąć, jeśli nie zostaną zaszczepieni, przeważa nad możliwym zagrożeniom związanym ze szczepionkami”.
Ustalenia dotyczące pragnienia podróżowania były częścią szerszego badania dotyczącego wpływu dostępnych wiadomości na intencje ludzi związane ze szczepionką COVID-19. Ankieta wykazała, że emocjonalne, oparte na stracie apele były najbardziej przekonujące, jeśli chodzi szczepienia.
Nawet wśród 266 respondentów, którzy wcześniej stwierdzili, że nie zostaną zaszczepieni, silne pragnienie podróżowania zmniejszyło niechęć do szczepień w połączeniu z wiadomościami o bezpieczeństwie szczepionek i o tym, co mogą stracić, jeśli nie zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19. Komunikaty oparte na stratach podkreślały ryzyko nie podjęcia działań ochronnych, w tym rozprzestrzeniania wirusa na bliskich.
Niektóre popularne wśród Amerykanów destynacje turystyczne, takie jak Unia Europejska, wymagają cyfrowego certyfikatu COVID, który weryfikuje stan szczepień, negatywny wynik testu na COVID lub powrót do zdrowia po chorobie. Jednak wyniki ankiety dotyczące chęci podróżowania i zamiaru szczepień były prawdziwe nawet w przypadku osób, które nie miały nadchodzących planów urlopowych lub podróży służbowych.
Jak zaznaczył prof. Gursoy, tęsknota za podróżowaniem dotyczy ludzi pragnących uciec od codziennego otoczenia, zobaczyć nowe miejsca i przeżyć nowe doświadczenia. Wskazał, że wyniki obecnego badania mogą pomóc w ożywieniu gospodarczym branży turystycznej. Od początku roku 2020 naukowiec inicjuje działania mające na celu śledzenie wpływu pandemii na branżę hotelarską i turystyczną.
„Odwoływanie się do ludzi tęskniących za wakacyjnym wyjazdem może pomóc przezwyciężyć ich niechęć do szczepień – powiedział – co skutkuje wyższymi wskaźnikami szczepień i zmniejszeniem ograniczeń dotyczących podróży i związanych z COVID”.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje