Szczepionki przeciw Covid
Holenderski zespół badaczy wykorzystał tłuszczowe pęcherzyki do wprowadzenia mRNA do komórek mysiego serca. Obecnie badacze pracują nad terapią, która pozwoli naprawiać ten narząd po zawale.
Część szczepionek przeciw Covid-19 działa w ten sposób, że do specjalnie wybranych komórek wprowadzane jest mRNA, zamknięte w lipidowych (lipidy to substancje obejmujące m.in. tłuszcze) nanocząstkach.
Owo mRNA niesie genetyczną informację potrzebą do produkcji wirusowego białka, które z kolei prowokuje odpowiedź układu odpornościowego.
W trakcie kongresu Frontiers in CardioVascular Biomedicine 2022, zorganizowanego przez European Society of Cardiology, badacze z Holandii zaprezentowali podobną koncepcję, lecz przeznaczoną do innego celu. W ramach opisanego na kongresie systemu nanocząstki - zamiast mRNA z instrukcją dla białka wirusa - docelowo mają zawierać instrukcje białek, wspomagających naprawę serca po zawale.
Dotychczas autorzy koncepcji sprawdzili, czy metoda ta pozwoli w ogóle wprowadzać mRNA do komórek serca.
Umieścili oni pod pełną narkozą myszy, po czym - w ramach zabiegu na otwartym sercu - do ściany lewej komory ich serca wstrzyknęli nanocząstki. Po 24 godzinach okazało się, że mRNA trafiło do komórek tego narządu.
Największe stężenie mRNA badacze wykryli jednak w komórkach wątroby i śledziony. Częściowo tego oczekiwali.
„Wysoka ekspresja w wątrobie była spodziewania. To dlatego, że wątroba metabolizuje lipidowe nanocząstki. Mimo tego stwierdzenie translacji mRNA w tkance serca jest zachęcające. Oznacza to, że lipidowe nanocząstki mogą służyć jako system dostarczania terapii opartej na mRNA” - wyjaśnia dr Clara Labonia z Uniwersytetu w Utrechcie.
„Następnym krokiem w ramach tych badań będą testy kolejnych roztworów i wybór najskuteczniejszego z nich. Potem ocenimy, czy podawanie mRNA myszom z sercami uszkodzonymi przez zawał przynosi terapeutyczny skutek” - dodaje.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje